F-35, eğitim uçuşu esnasında kendi kendisine hasar verdi

F-35 savaş uçaklarının yüksek operasyon ve bakım maliyetleri nedeniyle ABD, F-35 savaş uçaklarına ek olarak başka alternatifler geliştirmeyi ele almıştı. 12 Mart tarihinde ise F-35 savaş uçaklarından biri ile gerçekleştirilen eğitim uçuşu esnasında bir kazanın yaşandığı belirtiliyor.

The Drive tarafından yapılan habere göre ABD Deniz Piyade Kolordusu’na ait bir F-35 savaş uçağı, eğitim uçuşu esnasında alt gövdesinden top fırlatıldıktan kısa bir süre sonra savaş uçağında büyük bir hasar meydana geldi. Yaşanan kazanın hangi birimdeki F-35B ile yaşandığı kolordu tarafından belirtilmedi ancak kazanın Yuma Hava Üssü’nde bulunan uçaklardan biri ile yaşandığı söylendi.

Yaşanan kaza nedeniyle kimsenin yaralanmadığı ve kaza hakkında araştırmaların yapıldığı ABD Deniz Piyade Kolordusu tarafından yapılan açıklamalarda belirtildi. Yaşanan kaza en az 2,5 milyon dolar değerinde bir zarara sebep olan “A Class” kaza sınıfı olarak kategorize edildi. “A Class” kategorisi ABD ordusunun en ağır kazalar için kullanılan kategori.

F-35 savaş uçağının kaza nedeni ile aldığı hasarın tam boyutu kesin olarak bilinmemekle birlikte yaşanan kaza sayesinde uçağın muharebede alabileceği hasara karşı dayanıklılığını öğrenmek için önemli verilerin elde edilebileceği düşünülüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.