Fabrikalarda "akıllı" dönem başladı

Pandemi döneminde ticari alanda tedarikler sıkıntılı bir süreçten geçti. Pandemi bu yönüyle pek çok şirketi olumsuz etkilerken ASAŞ DigitALL Dijital Dönüşüm projesiyle tüm tedarik süreçlerini dijital bir yazılım platformuna entegre etti. ASAŞ’ın Endüstri 4.0 vizyonu kapsamında hayata geçirilen projesi 1 Ocak 2020 tarihinde tamamlandı.

Kesintisiz tedarik sağlandı

Ocak ayında tamamlanıp hayata geçirilen proje ile ASAŞ, üretim ve tedarik ağında kesintisizlik sağladı. Proje sayesinde zarar görmeyen devamlılık ile müşteri teklifinden satın almaya, stok yönetiminden sevkiyata kadar bütün tedarik süreçleri dijital platform üzerinden gerçekleştirildi ve gerçekleştiriliyor. Tedarikin yanı sıra üretim safhasında da çalışmalar el terminalleri ve tabletler aracılığıyla yerinde ve gerçek zamanlı olarak sistemlere aktarıldığından üretim verimliliğinin anlık kontrolü sağlanabiliyor.

DigitALL Dijital Dönüşüm projesiyle elde edilen entegre yazılım platformu sayesinde satış-operasyon, planlama, üretim, satın alma ve finans bölümleri birleşik olarak çalışabiliyor.

ASAŞ “akıllı fabrika” dönemine girdi

Otomotiv, raylı sistemler, havacılık sanayi, ulaşım, denizcilik gibi pek çok alanda üretim yapan ASAŞ’ın Genel Müdürü Derya Hatipoğlu konuya dair, “Dijitalleşmenin en önemli kazanımları teknolojiyi kullanarak süreçlerin yalınlaştırılması, verimli hale getirilmesi, sermayedarlar, çalışanlar ve müşteriler için değer üretmesidir. ASAŞ olarak bu çerçevede hayata geçirdiğimiz DigitALL projesi de bize iş yapış kültürümüzü yeni araçlarla zenginleştirilip geliştirme imkanı sunuyor. Proje kapsamında fabrikalarımızı fiber network ağlarla donatıp, üretim kampüsümüzün tamamında ‘wireless’ (kablosuz teknoloji)  şemsiyesiyle çalışma arkadaşlarımıza mobilite imkânı kazandırdık. Bu sayede kademeli siber güvenlik altyapısı, veriyi çok boyutlu görebilme, değerlendirme, analiz etme ve bu uygulamaların altında onlarca kritik sürecin dijital ortamda işletilebilir olmasını sağladık. Kalıp ve Billetlerin operatör desteği olmadan preslere yüklenebilmesi için kamera destekli kare kodla çalışacak otomasyon sistemleri kurduk. DigitALL projemiz ile olağan şartlarda firmaların her birini 3-9 ay arasında yapabildiği 15 projenin tamamını, 17 ayda ve tek seferde tamamladık.” dedi.

Hedeftelerden de bahseden Hatipoğlu, “Elimizdeki bütün verileri, grup genelinde ortak rapor ve veri keşif araçları ile gerçek zamanlı işleyebiliyoruz. Şimdi de yolculuğumuza veri analitiği, yapay zekâ ve VR, AR gibi teknolojilerle katma değerli adımlar atma hedefiyle devam ediyoruz.” dedi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.