Facebook 7 milyon gönderi sildi

Platform, verileri 6. Toplumsal Standartları Uygulama Raporu’nun (Community Standards Enforcement Report) bir parçası olarak sundu.

Dünyanın en büyük sosyal platformu, 2021’in başlarında raporda kullanılan ölçütleri denetlemek için bu hafta uzmanlardan öneriler isteyebileceğini söyledi. Ayrıca platformlardaki nefret söylemleri için yapılan reklam boykotu süresince denetim yapılacağının garantisini verdi.

22,5 Milyon nefret söylemi içeriğini kaldırdı

Şirket ikinci çeyrekte nefret söylemleriyle ilgili 22,5 milyon gönderiyi kaldırdı ve bu, ilk çeyrekteki 9,6 milyondan sonra çarpıcı bir artış olarak göründü. Bu sıçrama algılama teknolojisindeki gelişmelere bağlandı.

8,7 Milyon terör içeriği silindi

Facebook ayrıca terörist organizasyonlarla bağlantılı olduğu gerekçesiyle 8,7 milyon gönderiyi kaldırdı. Bu paylaşımlarla ilgili önceki kaldırma işleminde 6,3 milyon gönderi silinmişti. “Organize nefret” gruplarına dair içerik silme oranında ise ilk çeyreğe göre azalma görüldü. Bu gruplarla ilgili ilk çeyrekte 4,7 milyon gönderi etkisizleştirilirken bu sefer 4 milyon gönderi silindi.

 

Raporlar eleştiriliyor

Facebook’un sorunlu içeriklerin yaygınlaşmasına dair bilgi vermemesi, raporların eleştirilmesine sebep oluyor. Sivil hak savunucuları, nefret söyleminin ne derece yaygınlaştığını veya azaldığını belirtmemesi halinde Facebook raporlarının anlamsızlaşacağını düşünüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.