Facebook ABD seçimlerine hazırlanıyor

Sosyal medya devi, 2016 seçimlerinde yaşanan ve itibarına zarar veren olayların tekrar yaşanmaması için istihbarat teşkilatlarına danışıyor.

Yakın zamanda eski CIA-Terörle Mücadele yetkilisi Nick Lovrien, Facebook’ta Başkan Yardımcısı ve Baş Güvenlik Görevlisi olarak görevlendirildi. Lovrien, şu anda Denizaşırı Güvenlik Danışma Konseyi’nde (OSAC) yer alıyor. Bu konseyin görevi ise eski CIA başkanı olan Donald Trump’ın Dışişleri Bakanı olan Mike Pompeo’ya rapor vermek. Lovrien, Facebook’un diğer güvenlik bölümlerine danışmanlık vermenin yanı sıra Küresel Güvenlik İstihbaratı ve Araştırmaları (GSII) Departmanını da denetliyor.  Bu departman ise doğrudan sektör devi Kenny Davey tarafından yönetiliyor.

Bazı kaynaklara göre geçen sene Küresel Güvenlik İstihbaratı ve Araştırmaları, şirketler için istihbarat sağlayan ve güvenlik firması olan Pinkerton ile anlaşarak kendisine çok sayıda analist sağlamış oldu.

Facebook, siber saldırılar adına bilgisayar sistemlerinin sızma testlerinin yapılması için Carbon Black ve Control Risks Grubu ile anlaştı.

2018 yılında ise Facebook, Barack Obama’nın Ulusal Güvenlik Konseyinde Siber Güvenlik Daire Başkanı olan Nathaniel Gleicher ile şirketin siber güvenlik politikalarını yönetmesi için anlaşmıştı.

Küresel Güvenlik İstihbaratı ve Araştırmaları aynı zamanda Cambridge Analytica ve sektördeki diğer şirketlerin de yaşadığı şirket içinden gelişen bilgi sızıntılarını önlemek için de önlemler alıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.