Facebook Avrupa’dan çekilebilir

Temmuz ayında Avrupa Adalet Divanı’nın, ABD istihbarat teşkilatları tarafından gizlice gözetlenmeye karşın yeterli güvencenin bulunmadığını tespit etmesinden sonra Facebook; İrlanda veri koruma yetkilisini, AB ile ABD veri paylaşımı yasağını uygulaması halinde Facebook’un Avrupa’dan çekilebileceği konusunda uyardı.

The Guardian’ın haberine göre, Facebook Genel Hukuk Müşaviri Dublin’deki bir mahkeme dosyasında, yasa uygulanırsa şirketin faaliyet gösteremeyeceğini belirtti.

“AB’deki işletmeler zarar görebilir”

Facebook Veri Koruma ve Gizlilik Başkanı Yvonne Cunnane, Facebook’un Avrupa’dan çekilme uyarısının bir tehdit olmadığını öne sürdü.

Cunnane, “İrlanda Yüksek Mahkemesi’ne sunulan yasal belgeler, Facebook’un ve diğer birçok işletme, kuruluş ve hizmetin, hizmetlerini yürütme amacıyla ABD ve AB veri transferine güvendiği gerçeğini ortaya koyuyor. Güvensizlik, güvenli ve yasal uluslararası veri aktarımlarının olmaması ekonomiye zarar verecek ve AB’deki veri odaklı işletmelerin büyümesini engelleyecektir.” ifadelerini kullandı. İrlanda Veri Koruma Komisyonu’nun Facebook’a açtığı soruşturmanın, sektördeki irili ufaklı işletmeleri etkileyeceği “uyarısı” yapılmıştı. 

(Avukat aktivist Max Schrems)

Her şey bir aktivistin hareketiyle başladı

Avustralyalı avukat ve aktivist Max Schrems, gizlilik ihlaline karşı yürüttüğü farkındalık kampanyalarıyla tanınıyor. Ünlü aktivist 2011 yılında İrlanda Veri Komisyonu’na Facebook’la ilgili şikayetlerde bulunmaya başladı.

2013 yılında da The Guardian tarafından, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’nın Prism programını kullanarak; Google, Facebook, Apple ve diğer ABD şirketlerinin sistemlerine doğrudan erişim sağladığı yönünde şikayette bulunmasıyla olaylar hız kazanmış oldu. Ardından aktivist Max Schrems bir şikayette daha bulundu ve şikayet Avrupa Adalet Mahkemesi’ne havale edildi.

(Facebook Küresel İlişkiler ve İletişim Başkanı ve eski İngiltere Milletvekili Nick Clegg)

AB’nin “sözde” gizlilik kalkanı

Güvenli Liman (Safe Harbour) anlaşması, ABD şirketlerinin AB vatandaşlarının verilerini ülkelerine geri aktarmalarına izin veriyordu. 2015 yılında mahkeme, Prism’in varlığı nedeniyle anlaşmanın geçersiz olduğuna karar verdi. Eylül ayında İrlanda Veri Komisyonu bu kararı uygulamaya başladı. Komisyon tarafından veri transferini engelleyen bir “ön emir” yayınlandı. 

Bunun üzerine Facebook’un Küresel İlişkiler ve İletişim Başkanı Nick Clegg, şirket olarak tüm dünyada verilerin tutarlı bir şekilde işlenmesini sağlayabilen küresel kuralları desteklediklerini söylemişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.