Facebook boykotu her geçen gün artıyor

Sosyal medya devi Facebook, veri skandalının ardından tarihinin en kötü dönemlerinden birini yaşıyor.

Starbucks, Pepsi, Coca-Cola ve Verizon’un da aralarında bulunduğu şirketler, geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump’ın şiddet içerikli paylaşımını silmeyen Facebook’tan reklamlarını çekme kararı almıştı.

Facebook’un 2019’da gelirinin yüzde 98’ine denk gelen 69.7 milyar doları reklamlardan kazandı. Sosyal medya devi, geçtiğimiz yıl reklamlardan kazandığı her 100 doların 98’ini kasasına koymayı başardı.

Facebook’taki büyük reklam harcamaları daha çok orta ve ufak ölçekli firmalardan geliyor. En çok harcama yapan ilk 100 firma ise yıl toplamında 4.2 milyar dolarlık reklam harcaması yaptı. Bu da reklam gelirinin sadece yüzde 6’sı tekabül ediyor.

ABD basınında yer alan haberlere göre, geçtiğimiz günlerde başlayan Facebook boykotuna katılarak sosyal medya platformuna reklam vermeme kararı alan şirketlerin sayısı 200’e ulaştı. Aynı haberlere göre bu kampanyanın maliyeti milyar dolarlar ile ölçülecek seviyede olduğu ifade edildi.

Yaşanan bu gelişmeler sonrası Facebook’un piyasa değeri 56 milyar dolar azalırken, Zuckerberg’in net serveti 7.2 milyar dolar azalarak 82,9 milyar dolara düştü.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.