Facebook CEO’sundan Apple’a "tekelcilik" suçlaması

ABD Adalet Bakanlığı tarafından antitröst ihlalleri ile suçlanan Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, Apple’ı rekabete aykırı olmakla suçladı.

The Washington Post’ta yer alan habere göre Zuckerberg, Apple’ın iMessage yazılımının iPhone’lara önceden yüklenmiş olduğunu belirtti ve bu şekilde Apple’ın iMessage uygulamasını, Facebook bünyesindeki WhatsApp’ın aksine, ABD’de en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması haline getirdiğini söyledi.

Apple, rakiplerine müdahale ediyor

Ayrıca Zuckerberg, “Apple, uygulamalarımızın ve diğer uygulamaların çalışma şekline müdahale etmek için ‘hakim platform’ konumunu kullanmak konusunda her türlü teşvike sahiptir ve bunu düzenli olarak yaparlar.” dedi. Açıklamalarına açıkça Apple’ı yalanlayarak devam eden Zuckerberg, Apple’ın bunu yaparken insanlara yardım ettiğini öne sürdüğünü ancak bunun şirketin rekabetçi çıkarlarıyla ilgili olduğunu belirtti.

Facebook CEO’sunun bu açıklamaları, dikkatleri Apple üzerine çekmek istediğine yoruldu. Aynı zamanda bu açıklamalar ile Facebook’un bir tekel olmadığı ve hatta önemli rekabet tehditleriyle karşı karşıya kaldığı fikrinin oluşturulmasının hedeflendiği öne sürüldü. Nitekim Facebook 6’ncı sıradaki konumuyla, dünyanın en zengin şirketi Apple’ın oldukçe gerisinde kalmaktadır.

Gizlilik suçlaması

Apple’ı gizlilik konusunda da eleştiren Zuckerberg, iMessage uygulaması ile kullanıcılara yanlış güvenceler verildiğini söyledi. Apple, iMessage yazılımının gizli ve şifreli olduğunu söylüyor. Ancak Zuckerberg, şirketin insanların mesajlarını yedeklediğini ve sakladığını aktardı. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.