Facebook, Holokost’u inkar eden paylaşımları kaldıracak

Uzun zamandır tartışmalara yol açan konuda Facebook kesin bir karar alarak Holokost’u inkar eden paylaşımları kaldıracağını duyurdu. 

Anti-Defamation League gibi insan hakları kuruluşları Facebook’un bu kararı alması için çaba göstermişti. Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg nefret temelli şiddetten ve dünyanın şu anda olduğu konumdan dolayı endişeli olduğunu belirtti.

Zuckerberg paylaştığı bir Facebook paylaşımında ifade özgürlüğünün yanında durmak ve Holokost’un inkar edilerek veya önemsizleştirilerek oluşturulabilecek zararın karşısında durmak arasında ikilemde kaldığını belirtti. Anti-semitist paylaşımların arttığını gösteren verileri gördükten sonra Zuckerberg kararının olgunlaştığını söyledi.

Anti-semitist yaklaşımlar artıyor

Küresel çapta anti-semitist yaklaşımın arttığını ve özellikle gençler arasında Holokost konusunda duyarsızlığın tedirgin edici seviyelere geldiği belgelerle gösterildi. ABD’de 18-39 yaşları arasındaki bir grup ile yapılan anket çalışmasına göre ankete katılan kişilerin çeyreği holokostun bir mit olduğunu, abartıldığını veya kararsız olduğunu belirtti.

Zuckerberg 2018 yılında inkar edilmesi yanlış olan ama izin verilmesi gerektiğini düşündüğü konulara örnek olarak Holokost’u vererek tepkilere yol açmıştı. Ancak sonrasında yanlış anlaşıldığını ve Holokost’u inkar edenlerin amaçlarını savunmak gibi bir niyetinin olmadığını belirtmek durumunda kalmıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.