Facebook yanlış bilgi paylaşımlarına karşı yaptırım uygulayacağını açıkladı

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed/episode/5nT07UUJkv7YGFJeuDFulv” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Facebook, son dönemlerde Covid-19, iklim değişikliği gibi konularda artan bilgi kirliliğine karşı yaptırımları artıracağının sinyalini verdi.

Facebook’tan gelen yazılı açıklamada, Facebook’un haber doğrulama ortakları tarafından “yanlış” olarak işaretlenen içerikleri sıkça paylaşan kullanıcıların gönderilerinin, gönderiyi paylaşan kişinin takipçileri tarafından daha az görüleceği ifade edildi.

Facebook yazılı açıklamasında, paylaşılan haberlerin teyit edildiğine dair bir işaretin yer alacağını da belirtti.

Facebook’un güçlü yaptırım uygulayacağını açıkladığı içerikler arasında son dönemlerde Covid-19 salgını, iklim değişikliği gibi konular yer alıyor.

Özellikle Covid-19 gibi bilgi kirliliğinin yaşandığı konular hakkında şirketin yaptığı açıklamada, “Covid-19 ve aşılar, iklim değişikliği, seçimler veya diğer konular hakkında yanlış veya yanıltıcı içerik olsun, uygulamalarımızda daha az kişinin yanlış bilgi görmesini sağlıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Facebook bugüne kadar, yalan haber veya çarpıtılmış içerik paylaşan birçok hesabı kapadığını açıklamıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.