Facebook’a WhatsApp ve Instagram’a ilişkin suçlama

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ve 40’a yakın ABD eyaletinin açacağı antitröst davalarıyla karşı karşıya kalacak olan Facebook’u yeni yasal zorluklar bekliyor. Yeni edinilen bilgilere göre, antitröst üzerinden yürütülmesi beklenen davalarda, ana odak noktası Facebook’un satın aldığı platformlar olacak. FTC’nin bu hafta olası bir dava üzerine oylama yapması bekleniyor.

The Guardian tarafından yapılan habere göre Facebook, 2012’de Instagram’ı ve 2014’te WhatsApp’ı bünyesine dahil ederek dünya çapında en büyük 4 sosyal medya şirketini kontrol altına almış oldu.

Instagram, satın alındığı zaman 30 milyon kullanıcıya sahipti ve hızla büyümesine rağmen çok para kazandırmıyordu. WhatsApp platformunun satın alındığı dönem aktif kullanıcı sayısı ise 450 milyondan fazlaydı. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada, “WhatsApp, 1 milyar insanı birbirine bağlama yolunda” demişti.

Facebook CEO’su alarm vermişti

Suçlamayı oluşturan dikkat noktası ise Facebook’un, sektörde kendisine rakip olacağını düşündüğü platfromları bünyesine dahil ederek “rakipsiz” bir noktaya ulaşma çabasıdır. Nitekim buna dair Facebook CEO’sunun çeşitli söylemleri önceden ortaya çıkarılmıştı. 2012’deki bir e-postada rakip şirketlere değinen Zuckerberg, “İşletmeler yeni oluşuyor ama ağlar kuruluyor. Markalar şimdiden anlamlı ve eğer büyük ölçekte büyürlerse bizim için yıkıcı olabilirler.” demişti. 

Haberde Instagram şirketinin, Facebook tarafından satın alınmak istendiği sırada bir “korku” ile hareket ettiği de belirtildi. Öyle ki, Instagram kurucu ortağı şirket talep edildiğinde, şayet teklifi reddederse Facebook CEO’su tarafından imha edilmek üzere hedef alınabileceğinden çekindi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.