Facebook’tan Messenger’a yeni güvenlik güncellemesi

Facebook Messenger uygulaması, güvenlik alanında yeni yeteneklere kavuşuyor.

Shift Delete’in haberine göre, daha önceden yazılı mesajlara uçtan uca şifreleme özelliği sunan Facebook, aynı özelliği sesli ve görüntülü aramalar için de gerçekleştirecek.

Facebook yaptığı bir açıklama ile yeni güvenlik önlemlerini tanıttı. Bu yeni güvenlik özelliği ile Messenger’daki günlük 150 milyona ulaşan görüntülü aramanın artık daha güvenli hale gelebileceği düşünülüyor.

Facebook Messenger için uçtan uca şifreleme güncellemesi

Hem görüntülü hem de sesli aramalar için şifreleme imkanı sunan Facebook Messenger, bu özelliği herkes için otomatik yapmıyor. Güvenlik önlemini almak isteyen kullanıcılar, ayarlar üzerinden bu metodu aktif hale getirebiliyorlar. Bununla birlikte kullanıcıların sohbet etmek istediği kişilerin de bu özelliği açmaları gerekmekte.

Ayrıca önlemleri artırmak isteyen Facebook, kaybolan mesajların kontrolünü de geliştiriyor. Kullanıcıların yazdıklarını belli bir süre zarfında sohbette tutan bu özellik, artık daha da ayrıntılı hale gelecek. Uygulamayı deneyen kişiler, mesajlarını 5 saniye ile 24 saat arası görüntülenebilir hale getirebilecekler. Sürenin bitmesi ile birlikte yazılı metinler sohbetten tamamen kalkacak.

Kullanıcılarını siber köstebeklerden uzak tutmak isteyen şirket, bu sayede daha güveli bir ortam yaratma hayaline bir adım daha yaklaştı. Piyasada standart haline gelen uçtan uca şifreleme metodu ile yazılanlar veya konuşulanların kimsenin eline geçmemesi amaçlanıyor.

Şifreleme özelliği grup sohbetleri için de yapılacak

Önlemlerini almaya devam eden Facebook’un bir sonraki hedefi ise grup sohbetleri. Şirket, uçtan uca şifreleme yöntemini bu kategoriye de eklemeyi düşünüyor. Facebook Messenger ayrıca, teslimat kontrolleri adını verdiği yeni bir özelliği de yakında duyuracak. Bu ekleme ile kullanıcıların gelen mesajları, istekleri ve listeleri daha gelişmiş ayarlar ile kontrol etmesi amaçlanıyor.

İstenmeyen etkileşimi azaltacak olan Facebook Messenger, grup sohbetleri için gelecek özellikleri, sınırlı ülkelerin dahil olduğu program ile test edecek. Sürecin tamamlanması ile yeni eklentiler güncelleme olarak tüm kullanıcılara yayınlanacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.