Facebook’tan Türkiye KOBİ’lerine 7 milyon TL’lik destek

Facebook pandemi döneminde zayıflayan işletmelere destek olarak güçlenmelerini sağlamak için bir destek projesi oluşturdu. “Faceboook ilke Güçlenen KOBİ’ler” projesiyle işletmeler, başvuru yaparak belirlenen bütçeden yararlanabilecek. Facebook söz konusu proje ile dünya çapında 30 bin KOBİ’ye 100 milyon dolarlık destek sağlayacak. Destek almak isteyen KOBİ’ler 26 Ağustos’a kadar başvuru yapabilecek.

Türkiye’de yalnızca İstanbul KOBİ’leri katılabilecek

Proje kapsamında hayata geçirilen nakit ve reklam kredilerinden oluşan programa Türkiye’den yalnızca İstanbul işletmeleri dahil olabilecek. Firma Deloitte ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, İstanbul Kadın Girşimciler Kurulu ve TOBB İstanbul Genç Girşimciler Kurulu ile ortak çalışacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Facebook Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Bölge Başkan Yardımcısı Derya Matraş Koronavirüs döneminin yalnızca sağlıksal değil ekonomik olarak da bir kriz süreci olduğunu belirtti. Matraş, “Şirket olarak bu zor ve belirsiz dönemde Türkiye’deki küçük işletmelerin yaşamakta oldukları problemleri dinledik ve bu işletmelerin yüzde 57’sinin ilerleyen dönemde nakit akışı sıkıntısı yaşamayı beklediğini gördük. Ülkemizde hayata geçirdiğimiz bu hibenin KOBİ’lerimizin bu süreci daha kolay atlatmalarına ve ayağa kalkmalarına destek olmasını umut ediyoruz.” ifadelerini kullandı. 

“Facebook ile Öne Çıkan ve Sınırları Aşan KOBİ’ler” projesi

Başkan Yardımcısı yeni bir projenin de haberini verdi ve sözlerine, “Bununla birlikte KOBİ’lerin eğitime, dijitalleşme alanında rehberliğe ve daha iyi bir sosyal bağlantı altyapısına ihtiyaç duyduklarının da farkındayız. Bu doğrultuda Facebook ile Öne Çıkan ve Sınarları Aşan KOBİ’ler eğitimlerimizin sanal versiyonlarını tüm bölgede başlatıyoruz. Bununla da kalmayıp ülkemizde Ticaret Bakanlığı, TOBB ve Türkiye’nin önde gelen pazar yerleriyle bir iş birliğine imza atarak Pazaryeri Destekleri sayfasını hayata geçirdik. Facebook olarak, insanların topluluklarında yer alan işletmeleri desteklemeye devam edebilmeleri için yeni yollar geliştirmeye devam edeceğiz.”

Pazaryeri Destekleri sayfası

İstanbul’daki topluluk merkezi Facebook İstasyon’un internet sitesi bünyesinde açılan Pazaryeri Destekleri sayfası, Türkiye’deki KOBİ’leri öncül pazaryeri ile temasa geçirmek için faaliyete geçirildi. Facebook e-ticareti çok boyutlu olarak etkinleştirmek amacıyla oluşturduğu sayfayı; Ticaret Bakanlığı ve TOBB iş birliğiyle meydana getirdi. Sayfa ile KOBİ’ler pazaryerlerinin sağladıkları desteklerden haberdar olabilecek ve satıcı olmak için başvuru yapabilecek. 

Bu hibe zor günlerin geçmesi için çok önemli”

TOBB İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Hetice Güner (Dinçbal) Kal, KOBİ’lerin hibeye erişiminin en önemli gündem meselesi olduğunu belirtti ve “TOBB Kadın Grişimciler Kurulu ve TOBB İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu olarak kadınlarımızı her alanda desteklemeye devam ediyoruz. Bu anlamda Facebook’un ülkemizdeki KOBİ’lere bu zor süreci atlatmalarında, gelişmelerinde ve büyümelerinde yardımcı olmak adına başlattığı bu hibe probramını oldukça önemli görüyoruz. Aynı zamanda, Ticaret Bakanlığı ve Facebook iş birliğiyle KOBİ’lerimizin çevrimiçi pazaryeri desteklerine erişebilecekleri Pazaryeri Destekleri sayfamızı da hayata geçirmekten büyük mutluluk duyuyoruz.” şeklinde konuştu. 

Facebook Türkiye Kamu Politikaları Departmanı Başkanı Çağatay Pekyörür de konuyla alakalı, “Bu hibe desteği ve onunla birlikte hayata geçirdiğimiz eğitim kaynakları  ve Pazaryeri Destekleri sayfası ile Facebook’ta yer alan işletmelere Koronavirüs’ün yarattığı zorluklarla mücadele ederken ihtiyaç duydukları çevrimiçi desteği sunabilmeyi umuyoruz. Önümüzdeki süreçte de Türkiye’deki insanların, toplulukların ve KOBİ’lerin teknolojiyi kullanarak başarılı olmalarına daha çok yardımcı olmak için çalışmaya devam edeceğiz.” sözlerini kullandı.

Hibeye başvurabilmek için gereken şartlar;

  • Kar amacı güden işletme kategorisinde bulunmak
  • 2-50 arasında çalışanı bulunmak
  • Faaliyet süresi bir yılı geçmiş olmak
  • Koronavirüs’ten dolayı sıkıntı çekiyor olmak
  • İstanbul’da bulunuyor olmak

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.