Facebook’un "tekel gücü" kullanıcı gizliliğini tehlikeye atıyor

Salı günü ABD Temsilciler Meclisi tarafından yayınlanan 449 sayfalık raporla, Facebook’un başarısızlıklarının sosyal alanındaki rekabet eksikliğine dayandığı iddia edildi.

Mashable’ın haberine göre raporda Facebook, Amazon, Google ve Apple’ın rekabete aykırı uygulamalarına ilişkin 15 aylık bir araştırma sunuldu. Meclisin hazırladığı raporda, Facebook’un tekel gücünden yoksun olduğu ve dinamik bir pazarda rekabet ettiği iddiasının; Komite’ye sunulan belgelerle desteklenmediği açık bir şekilde ifade edildi ve Facebook’un dahili iş ölçümlerinin, Facebook’un tekel gücüne sahip olduğunu gösterdiği öne sürüldü.

Rakipsizlik Facebook’u daha da kötüleştirdi

Raporda rekabet yoksunluğunun Facebook’un kalitesini düşürdüğüne dair, “Rekabetin yokluğunda Facebook’un kalitesi zamanla kötüleşti. Bu da kullanıcılar için daha kötü gizlilik korumalarına ve platformdaki yanlış bilgilerin artmasına neden oldu.” ifadelerine yer verildi.

Komite çeşitli çözümler sundu

Bahsedilen sorunlara ilişkin öne çıkan çözümlerden biri “belirli hakim platformların bitişik iş kollarında faaliyet göstermesinin yasaklanması” oldu. Bu kısaca şirketlerin parçalanması anlamına geliyor.

Diğer öneriler arasında; gelecekteki birleşme ve satın almaları önceden engellemek, kullanıcıların verilerini bir platformdan diğerine taşımayı kolaylaştırmak ve medya kuruluşları için güvenli liman korumaları bulunuyor.

Meclis raporunda bulunan bir anket Amerikalılar’ın en çok ne istediğini de gözler önüne seriyor. Ankete göre, Amerikalılar’ın yüzde 79’u; büyük platformlar tarafından yürütülen birleşme ve satın almaların haksız olduğunu, çünkü bu durumun rekabeti baltaladığını ve tüketici seçimini sınırladığını düşünüyor. Bu da çözüm olarak çoğunluğun “ayrımı” desteklediğini gösteriyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.