Facebook’un WhatsApp ve Instagram’ı satması istendi

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/6Cwp2NIezCZiHyqSedn7md” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

ABD’deki 48 eyaletin başsavcıları ve Federal Ticaret Komisyonu (FTC) Çarşamba günü Facebook’a dava açtı. Açılan antitröst davalarında Facebook’un rakiplerini ezerek rekabeti engellemesi ve tekel gücü üzerinde duruldu. Facebook’un devasa veri ve para hazinesi kullanarak tehdit olarak algıladığı şeyleri devre dışı bıraktığı yönünde suçlamalar üzerine gidildi. Bu bağlamda 2012 yılında Instagram ve 2014 yılında WhatsApp’ın Facebook tarafından satın alınmasının, söz konusu suçlamaların kanıtı olduğu şeklinde bir savunma yapıldı.

Şirketin “yasa dışı” davranışlara son vermesi istendi

BuzzFeed News tarafından yapılan habere göre, Facebook milyonlarca Amerikalı’nın kişisel mahremiyetini ihlal etmekle de suçlandı. Suçlamalar doğrultusunda Facebook’un yasa dışı davranışlarına son vermesi ve yeni satın almaları kısıtlaması gerektiği belirtildi. Bunun yanı sıra Instagram ve Facebook dahil olmak üzere büyük alt şirketlerini elden çıkarması talebinde bulunuldu. 

Facebook yetkilileri suçlamalara yönelik savunmalarında, satın alınan şirketlerin Facebook’un yenilikleri ve geliştirmeleri sayesinde bu kadar güçlü bir pozisyona geldiğini öne sürdü. Aynı zamanda Facebook’un yıllar önce bu satın almaları temizlediği de öne sürülen savunma argümanları arasında yer aldı. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.