Fas, 6 adet daha Bayraktar TB2 tedarik edebilir

Suriye, Libya ve Azerbaycan’da büyük başarılar elde eden ve adından sıkça söz ettiren Bayraktar TB2 SİHA’lar Fas ordusunun dikkatini çekmeye devam ediyor.

Africa Intelligence’ın haberine göre Fas Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin daha önce sipariş verdiği 13 adet Bayraktar TB2 SİHA ve yer kontrol istasyonları siparişine ek olarak 6 adet daha Bayraktar TB2 sipariş vereceği iddia edildi.

Bir süre önce Fas’ın BAYKAR üretimi 13 adet Bayraktar TB2 SİHA satın aldığı iddia edilmiş ancak bu iddialar doğrulanamamıştı. Sosyal medyada paylaşılan görüntülere göre Bayraktar TB2 SİHA ilk kez Fas semalarında görüntülendi. Bayraktar’ın kanatlarında 2 adet MAM-L mühimmatının olması ise dikkatlerden kaçmadı.

Fas yönetiminin Batı Sahra’daki şiddetlenen Fas Silahlı Kuvvetleri ve Polisario Cephesi arasındaki çatışmalardan ve Cezayir ile gerilen ilişkilerden ötürü Bayraktar TB2 SİHA’lardan sipariş ettiği de belirtiliyor.

Polisario Cephesi 1991’de, BM’nin arabuluculuğunda varılan ateşkes anlaşmasına kadar Fas güvenlik güçlerine karşı silahlı mücadele yürütüyordu. Ateşkes anlaşmasından bu yana Batı Sahra’nın statüsüyle ilgili görüşmeler başarıya ulaşamadı.

Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA)

Baykar tarafından geliştirilerek kullanıma sunulan Bayraktar TB2 Taktik S/İHA Sistemi, kullanıcıya tüm çözümleri bir arada sunan bütünleşik ağ tabanlı bir sistem mimarisi olarak öne çıkıyor. Sistem, Bayraktar TB2 S/İHA Platformu, Yer Kontrol İstasyonu, Yer Veri Terminali, Uzak Görüntü Terminali, İleri Üs ve Jeneratör ile Römork modüllerinden oluşuyor. BAYKAR’ın teknolojik kabiliyet ve yetenekleri sayesinde tüm sistem yerli ve millî olarak üretildi.

Bayraktar TB2 Taktik Silahlı İnsansız Hava Aracı, keşif ve istihbarat görevleri için orta irtifa-uzun havada kalış süresi sınıfına giren (MALE) insansız hava aracı olarak biliniyor. Üç yedekli aviyonik sistemleri ve sensör füzyon mimarisi ile tamamen otonom taksi, kalkış, iniş ve normal seyir kabiliyetine sahip. 250 bin saatten fazla uçan TB2, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yanı sıra Jandarma ve Emniyet Müdürlüğü bünyesinde 2014’ten bu yana aktif olarak görev yapıyor. Şu anda 110 adet Bayraktar S/İHA Platformu envanterde ve Türkiye’ye hizmet etmeye devam ediyor. Bayraktar TB2, Türk havacılık tarihinde havada kalma (27 saat 3 dakika) süresi ve irtifa (27 bin 30 feet) rekorunu kırdı. Bayraktar TB2, bu ölçekte ihraç edilen ilk hava aracı unvanını da taşıyor.

Keşif, sürekli havadan gözetleme ve istihbarat görevlerini başarıyla yerine getiren sistem, millî akıllı mühimmatlar ROKETSAN MAM-L ve MAM-C’nin entegrasyonuyla birlikte savaş alanlarının vazgeçilmez unsuru oldu. Bayraktar TB2 SİHA, yerleşik lazer hedef işaretleyicisi ile hassas hedefleme yapabilir ve dört akıllı mühimmata kadar faydalı yükü hedefe ateşleyerek imha etmesini sağlayabilir. Bayraktar TB2, hedefe yakın alanlara verilebilecek hasarları önlemek amacıyla hızlı “gör-ve-vur” özelliğine sahip tüm çözümleri sunan bir sistem olarak geliştirildi. Sistem, bu özellikleriyle sivil güvenliğini de ön planda tutuyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.