Fas, Bayraktar TB-2’ler için Kanada’dan Wescam tedarik edecek

Fas yönetiminin, geçen aylarda Türkiye’den satın aldığı iddia edilen 13 adet Bayraktar silahlı insansız hava aracı (SİHA) için Kanada’dan Wescam MX-15D elektro optik (EO) tedarik edeceği öne sürüldü.

C4 Defence tarafından yapılan habere göre Kanada’dan alınan sistemler, TB-2’lere entegre edilecek. 

12 Nisan’da Kanada Hükümeti, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki askeri çatışmada Kanada teknolojisini kullandığı iddialarına yönelik soruşturma sonuçlarına göre Türkiye’ye askeri mal ve teknoloji ihracat izinlerini iptal etmiş ve Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar konuyla ilgili olarak, ”Kanada’nın S/İHA’larımızın adeta destan yazdığı Karabağ Tek Vatan Harekâtı’nı gerekçe gösterip SİHA’mıza kullanıcının seçimiyle taktığımız faydalı yük denilen bir aksamı/kamerasını satmaması, hâlihazırda yerlisi ülkemiz tarafından geliştirilip üretilip, yurt içi ve yurt dışında dahi kullanıma sunulmuşken bizim için herhangi bir problem oluşturmaz.
Lakin günün birinde, acil ihtiyacı olduğunda Türkiye’nin Kanada’ya SİHA satmaması onlar için ciddi bir problem olabilir. Zira dünyada muharebe tecrübesine sahip SİHA, Türkiye dahil sadece 4 ülkede var.” ifadelerini kullanmıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.