Fas’ın, FD-2000B hava savunma sistemi ilk kez görüntülendi

Fas, uzun menzilli hava savunma sistemine sahip ilk askeri üssünü kullanıma açtı.

İspanya merkezli Defensa’nın haberine göre Fas Silahlı Kuvvetleri, ülkenin hava sahasının korunmasında önemli bir eşik olan FD-2000B hava savunma sisteminin ilk partisini teslim aldı. Çin’den satın alınan sistemlerin, başkent Rabat’ın 50-60 km güneyindeki Sidi Yahia el Gharb üssüne konuşlandırdığı belirtilmişti.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde ilk parti FD-2000B hava savunma sisteminin üsse yerleştirildiği görülüyor. Sistemlerin ayrıca daha sonra özel inşa edilen daire şeklindeki alana transfer edileceği vurgulandı.

42 bin m2’lik alana inşa edilen askeri üs içerisinde FD-2000B hava savunma sisteminin konuşlandırılması için daire şeklinde yeni bir alan inşa edildi. Üs ayrıca Çin’den 2017 yılında teslim alınan Sky Dragon 50 orta menzilli uçaksavar sistemi de bulunuyor.

Fas, 2017 yılında Çinli savunma şirketi CPMIEC ile ordunun modernize edilmesi kapsamında FD-2000B hava savunma sistemi sözleşmesi imzalamıştı.

Fas Silahlı Kuvvetleri’nin ABD ile Patriot ve İsrail ile Demir Kubbe hava savunma sistemlerinin tedarik edilmesi konusunda görüşmeler yürüttüğü biliniyor.

Kasım ayında Fas, İsrail merkezli Avnon Group’un bir yan kuruluşu olan Skylock Systems tarafından geliştirilen Skylock Dome anti-drone sistemini tedarik etmişti.

FD-2000B Hava Savunma Sistemi

HQ-9B hava savunma sisteminin ihraç versiyonu olan FD-2000B, maksimum 300 km menzile, 4z2 mach hıca ve 180 kg’lık savaş başlığına sahipken, füze 30 km irtifaya çıkabiliyor.

Sistem 280 km’lik radar ağı ile savaş uçaklarından seyir füzelerine kadar geniş bir skalada etkili olabiliyor. 

FD-2000B hava savunma sistemi, 2013’de Türkiye’nin Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi (T-LORAMIDS) için açılan ihaleyi kazanmıştı. Ancak Kasım 2015 tarihinde verilen Savunma Sanayii İcra Kurulu kararı ile bu ihale iptal edilmiş ve kararın sebebi olarak Çin şirketinin, Türkiye’nin talep ettiği teknoloji transferine onay vermemesi ve 26 aylık görüşme sürecinin tıkanması olarak gösterilmişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.