FBI, ABD’li protestocuların telefonlarını ele geçirdi

Kimliği belirlenemeyen ve işaretlenmemiş araçlar kullanan bir grup federal, ABD’nin Portland kentindeki protestolar esnasında Gestapo-esque taktikleri uygulamıştı. Daha sonrasında da federaller tarafından kullanılan yöntemlerin yumuşamadığı çeşitli kaynaklarca belirtiliyor.

Techdirt tarafından yapılan habere göre ABD’nin İçişleri Bakanlığına bağlı federallerden oluşan ekibin sanki durumu sakinleştirmek yerine daha da kızıştırmak istercesine hareket ettiği belirtildi. Federallerin protestolarda esasen bulunma nedeni federal mülkü korumak ve federal suçları araştırmak.

Amerikalı bir gazeteci olan Ken Klippenstein’a sızdırılan dokümanlara göre Portland’daki federallerin bir kısmının FBI tarafından verilen yönergelere uymak yerine “Antifa” ile alakalı kanıt bulmaya çalışıyor. FBI’ın analistleri protestoculardan veya tutuklulardan ele geçirilen telefonları inceleyerek bir çeşit yapılanma veya örgütlenmenin izini aradı. Ancak telefonlar üzerinde bu tür bir incelemenin yürütülebilmesi için daha öncesinden izin belgesinin alınması gerekmesine rağmen bu prosedürün uygulanıp uygulanmadığına dair bir kesinlik yok.

New York Times tarafından elde edilen maillere göre ise Washington temmuzun ikinci haftasında Portland kentinde görev almaları için elit bir terör karşıtı FBI birimini gönderdi. Birimin görevleri arasında tutuklu protestocuları sorgulamak ve tutukluların telefonlarını incelemek olduğu e-postalarda iddia edildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.