Fedai İKA taşıdığı sistemlerle dikkat çekti

İçişleri Bakanlığı himayelerinde, Millî Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığı destekleriyle gerçekleştirilen III. Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirevsi ilklere sahne oldu.

Hacettepe Beytepe Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen 3. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi (MRBS)’nde Best Grup tarafından geliştirilen yeni İKA platformu görücüye çıktı.

Meteksan Savunma standında sergilenen Best Grup Fedai İKA platformuna, Best Grup Koralp 7.62mm UKSS ve Meteksan PTR-X Radar’ın entegre edilmiş hali sergilendi.

Best Grup tarafından geliştirme faaliyetleri devam eden yeni İnsansız Silahlı Robot, 1200 kg ağırlığa sahip. Yeni İKA platformunun 1000 kg çekme kapasitesi mevcut iken 1 km kadar haberleşme imkanı sunuyor. 

Sergilenen İKA platformu üzerine silah kulesi olarak entegre edilen Best Grup 12.7 mm Koralp UKSS’de ise 7.62 mm makineli tüfekli DUAL versiyonu bulunuyor.

Ayrıca platformda silah kulesinin yanı sıra Meteksan Savunma’nın Retinar PTR-X radarı da faydalı yük olarak yer alıyor. Retinar PTR-X ile tespit edilen tehditler Koralp UKSS ile etkisiz hale getirebilecek.

Ürün, rakiplerinden farklı olarak geniş alan gözetleme ve uzak menzilden tespit kabiliyetlerine de sahip.

Fedai İKA

Best Grup tarafından yerli ve özgün bir biçimde geliştirilen Fedai İKA; keşif, gözetleme yapabilen, üzerinde bulunan hafif silah ile ateş etme yeteneği olan, dayanıklı yapısı ve hızlı ve çevik operasyonlarda kullanıcı dostu arayüz ile aranılan bir teçhizat olarak ön plana çıkıyor.

400 KG ağırlığa sahip olan Fedai İKA’nın çekme kapasitesi de 400 KG bunun yanı sıra Fedai’nin 180 mm palet genişliği bulunuyor. 500 mm hendek geçiş özelliği bulunan İKA’nın hızı ise 10 km/sa.

Koralp Silah Kulesi

Tamamen yerli imkânlarla tasarlanıp üretilen Koralp Silah Kulesi, maliyet etkin, yüksek performanslı, günümüz operasyon sahası ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlandı.

Koralp UKSS muadillerine göre en büyük özelliği basitleştirilmiş kullanıcı ara yüzü ve geliştirilmiş hedef takip ve hedef tanımlama yetenekleri olarak biliniyor. Her iki eksende yüksek stabilizasyona sahip. Her türlü tekerlekli, paletli, insanlı, insansız kara araçları ve sabit noktalara uygulanabiliyor. Koralp Silah Kulesi dahili olarak lazer mesafe ölçer, gündüz nisan kamerası ve termal nisan kamerası ile teskil edildi.

Retinar PTR-X Çevre Gözetleme Radarı

Retinar PTR-X alan hâkimiyeti ile çevresel farkındalık sağlıyor. Geniş alanlardaki insan, hayvan, araç gibi hareketli hedefleri otomatik olarak tespit ve takip ediyor. PTR-X kesintisiz ve farklı hızlarda seçilebilir tarama özelliği ile kamera veya dürbün gibi diğer gözlemleme yöntemlerine göre daha az hata oranına sahip ve bölgedeki tüm hareketlilik her an kontrol altında tutulabiliyor. Bir mast üzerinde sabit kullanılabildiği gibi, üçayak ile de kullanılabilir veya araca entegre vaziyete de getirilebiliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.