Fergani, uzaya yönelik hedeflerini paylaştı

Türkiye’nin uzaya yolculuğunda yeni gelişmeler yaşanıyor.

Uzaya gidecek ilk uzay yolcusunun açıklanmasına kısa süre kala BAYKAR’ın kurduğu uzay şirketi Fergani, vereceği hizmetleri ve hedeflerini açıkladı.

Fergani; Takım Uydu ve Yörünge Transfer Aracı projeleri hakkındaki yol haritasını paylaştı. 

Genel Müdürlüğünü Selçuk Bayraktar’ın, Teknoloji Liderliğini ise Arif Karabeyoğlu’nun yaptığı Fergani’nin resmî internet sitesi; Takım Uydu hakkında hedeflerini sıraladı.

Buna göre:

  • Fergani Takım Uyduları; denizcilik, havacılık, IoT, meteoroloji, lojistik ve diğer kurumsal pazarlardaki birçok küresel ihtiyacı inovatif teknolojiler barındıran çözümler sağlayacak. 
  • Şirket tarafından üretilen 100 kg sınıfındaki mikro uydular 500-600 km irtifa aralığında hizmet verecek.
  • Bu uydular haberleşme, coğrafi konumlandırma gibi çeşitli faydalı yüklere sahip olacak. 
  • Ku, Ka, S, L bandlarında haberleşme sağlayabilecek olan bu uydular küresel kapsama ağına sahip olacak.
  • Takım uyduların yörünge hareketlerinin izlenmesi, yönetilmesi, uydu haberleşmesinin gerçekleştirilmesi gibi operasyonlar için gereken yer segmenti kurulacak.

Fergani, Yörünge Transfer Aracı hakkında da şu bilgilere yer verdi:

“Yeni Uzay yaklaşımı ve fırlatma maliyetlerinin düşmesi neticesinde uzayda sayıları hızlıca artan uyduların yörüngeler arası transfer ettirilmesi ihtiyacı önemli ölçüde artmıştır.

Fırlatma sistemleri tonlarca yükü önceden belirlenmiş yörüngelere çıkarmaktadır. YTA çözümünün olmadığı durumda, uydu işletmecisinin uydusunu göndermek istediği yörünge ile fırlatma sistemlerinin yörünge planı çoğu zaman birbiri ile uyun sağlamamaktadır. Bu durumda uydu işletmecisi ya kendi talep ettiği yörüngeye uygun fırlatma planını bekleyecek ya da fırlatma şirketi ile anlaşarak bütün maliyeti kendisinin üstlendiği bir fırlatma gerçekleştirecektir. Her durumda şirket ya ciddi bir zaman kaybı ya da yüksek bir maliyetle karşı karşıya kalacaktır.

Fergani’nin uydu işletmecilerine sunacak olduğu YTA çözümü ile beraber işletmeci gideceği yörünge fark etmeksizin planladığı tarihe uygun olan herhangi bir fırlatma programına ikincil yük olarak dahil olacak, uzaya ulaştıktan sonra, kendi hedef yörüngesine TYA ile erişecektir.

Fergani’nin sunacak olduğu lojistik uzay operasyonları sayesinde, uydu işletmecisi rekabet şartlarının son derece zor olduğu uzay endüstrisinde kendisine ciddi bir avantaj sağlayacaktır.

Fergani’nin sunduğu YTA sistemi uzay içinde hareket imkanı sağladığından dolayı uydunun operasyonel kabiliyetini önemli ölçüde arttıracaktır.

Kısaca Fergani’nin maliyet etkin YTA uygulamaları bir uydunun uzaydaki ticari ömrünün en başından en sonuna kadar ihtiyaç duyacağı bütün manevralarında rol alabilecek ve uydunun verimliliğini arttıran  inovatif ve özgün yüksek teknoloji içeren bir çözümdür.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.