Filipinler ve Çin’den 940 milyon dolarlık demiryolu anlaşması

Çin ve Filipinler, Luzon Adası’ndaki eski iki Amerikan askeri tesisini birbirine bağlayan bir demiryolu inşa etmek için anlaştı. Subic Bay Deniz Üssü ve Clark Hava Üssü, 1991’de Pinatubo Dağı’nın patlamasının ardından kapatılmıştı.

Stars and Stripes tarafından yapılan habere göre anlaşmayı Çin’in Filipinler Büyükelçisi, Facebook üzerinden duyurdu. Büyükelçi Huang Xilian Cumartesi günü paylaştığı Facebook gönderisinde, Subic Bay Deniz Üssü ve Clark Hava Üssü için yapılan anlaşmanın 940 milyon dolar olduğunu duyurdu. İki ülke arasında kararlaştırılan projenin finans görüşmelerinin yakında başlayacağı bildirildi. 

Çin Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, demiryolu projesinin tamamlanmasıyla; Subic-Clark koridoru boyunca limanlar, demiryolları ve havaalanları arasında esnek bir bağlantı kurulacağı belirtildi. Bu bağlantı ile lojistik verimliliğin artması, nakliye maliyetinin azalması ve bölgedeki yük hizmetleri ile ekonomik faaliyetler için potansiyel talebin desteklenmesinin hedeflendiği aktarıldı. 

ABD Kuvvetleri’nin hala tesisleri ziyaret ettiği biliniyor. Singapur Devlet Üniversitesi’nden konuyla ilgili açıklama yapan bir bilim insanı, demiryolunun ziyarete gelenleri etkilemeyeceğini ama ABD’nin bölgede daha fazla varlık araması durumunda sorun olabileceğini öne sürdü. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.