Filistin’deki gazeteci katliamına karşı birlik çağrıları yükseliyor

İsrail’in Filistin’de yaptığı soykırımı dünyaya duyuran gazetecilerin hayatlarının risk altında olduğunu görmezden gelmemek için başlatılan imza kampanyasına davet eden Filistin İçin Gazeteci Dayanışması İnisiyatifi; İsrail işgali ve katliamıyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu. Filistin İçin Gazeteci Dayanışması İnisiyatifi; genç, yaşlı, kadın, çocuk demeden yüzlerce Filistinli’yi katleden işgalci İsrail’in katliamıyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“İsrail tüm dünyanın gözleri önünde bir soykırıma imza atıyor.

Kadın, çocuk, genç, yaşlı demeden yüzlerce sivili katleden İsrail güçleri, bu zulümleri ve savaş suçlarını belgeleyerek dünyaya duyuran gazetecileri de hedef almaktan çekinmiyor.”

Yerel basın ofisleri bombalandı

“Filistin Gazeteciler Sendikası’nın raporuna göre İsrail 2000-2020 yılları arasında 46’dan fazla gazeteciyi katletti. 2019 yılında Anadolu Ajansı’nın ofisine de saldırı düzenleyen işgalci yönetim, geçtiğimiz hafta Associated Press ve Al Jazeera ile yerel basının ofislerinin bulunduğu 13 katlı binayı ve Al Jawal Telekomünikasyon sistemine bağlı 6 internet vericisinden 5’ini bombaladı.

Dünya kamuoyunun haber alma özgürlüğünü engelleyen İsrail’in bu saldırısı, yıllardır süregelen zulümlerin son halkası oldu. Başta Kudüs ve Batı Şeria olmak üzere, bölgede İsrail’in Filistinlilere yönelik katliam ve baskılarını dünyaya duyuran bir avuç gazeteci oldukça güvensiz ve korunmasız şartlar altında canları pahasına gazetecilik destanı yazıyor.”

Basın çalışanlarının hayatlarından endişe ediliyor

“Uluslararası sözleşmelere göre, silahlı çatışma bölgelerinde tehlikeli profesyonel görevlerde bulunan gazeteciler, çatışmalara doğrudan katılmadıkça sivil olarak kabul edilmiştir. İsrail, insanî hak ve özgürlükler konusunda uluslararası hukukun bütün kurallarını ihlal ettiği gibi basın özgürlüğünü de hiçe saymaktadır. İsrail’in bu tutumunu şiddetle kınıyor, Gazze’deki katliamı dünyaya duyuran basın çalışanlarının can güvenliğinden endişe ettiğimizi ilan ediyoruz.”

Gazetecilerden İsrail’e sert mesaj

“Bizler burada imzası bulunan vicdan sahibi gazeteciler olarak işgalci İsrail güçlerine sesleniyoruz; 1948’den bu yana işgal ettiğiniz topraklarda gazetecilere karşı şiddet uygulayarak, onları yaralayıp öldürerek susturabilirsiniz, ama hakikatleri asla saklayamazsınız. Dünyanın her yerinde milyonlarca basın mensubu Filistin’in sesini duyurmaya devam edecek.

Başta gazeteciler olmak üzere işgalci İsrail’in tüm Filistin halkına karşı hukuk tanımaz, vicdan ve merhametten yoksun tutumunu kınıyor; ulusal ve uluslararası tüm kamu kurum ve kuruluşlarını harekete geçmeye ve hesap sormaya davet ediyoruz.”

Filistin İçin Gazeteci Dayanışması İnisiyatifi üyeleri olarak; vicdan sahibi tüm gazetecileri, bölgede yaşanan hukuksuzluğa ve gazeteci katliamına dur demek için http://http://www.pressforpalestine.com/# adresinde başlattığımız imza kampanyasının duyurulması noktasında destek olmaya çağırıyoruz.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.