Finlandiya ek K9 obüs siparişi verdi

Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen, Savunma Kuvvetleri’nin Güney Kore’den on adet 155 mm K9 obüs sisteminin alımına yönelik tedarik teklifini onayladı. İlave K9 alımı, Şubat 2017’de imzalanan 146 milyon Euro değerindeki  48 obüsün tedarikinin devamı niteliğindedir. Bu alımla Fin envanterindeki K9 sayısı 58’e ulaşacak.

Defense and Technology’nin haberine göre Güney Kore Savunma Geliştirme Ajansı ve Kore Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri için Samsung Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından tasarlanan ve geliştirilen K9 Thunder, Hanwha Savunma tarafından üretilmektedir.

Yüksek ateş gücü ve üstün manevra kabiliyeti ile sınıfının en iyi obüslerinden biri olarak kabul edilen K9’lar Finlandiya’nın yanı sıra Türkiye, Estonya, Polonya, Hindistan, Norveç ve Avustralya tarafından tercih edildi. Öte yandan K9’ların üreticisi Hanwha Defense’e göre dünya çapında yaklaşık 1.700 K9 sistemi hizmet veriyor.

40 km menzile sahip K9 Thunder (Gök Gürültüsü) hareket halindeyken 30 saniye içinde atış görevine hazır olabiliyor ve ilk 15 saniye içinde ani atış olmak üzere 8 atımlık bir atış görevini bir dakika içinde tamamlayabiliyor.

Türk Kara Kuvvetleri’nin en önemli ateş gücü unsurlarından olan T-155 Fırtına obüsü de ilk etapta Güney Kore’nin teknik desteği ile K9’un ana alt sistemleri kullanılarak Aselsan ve 1’inci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı işbirliğiyle üretildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.