Finlandiya ilk NATO görevine katılıyor

Finlandiya ilk NATO görevine katılmak için gün sayıyor!

Finlandiya, NATO’ya kabul edilmesinin ardından ilk defa bir NATO görevine katılmak için hazırlanmaya devam ediyor.

Finlandiya, Finlandiya Hava Kuvvetlerinin Romanya’da yürütülen NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği görevine uçak göndermesiyle ilk defa bir NATO görevine katılmış olacak.

FinAF F-18 3

Finlandiya Savunma Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamayla ilerleyen aylarda Finlandiya Hava Kuvvetlerinin NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği görevine 8 adet Boeing F/A-18 Hornet savaş uçağı ile katılmasının planlandığını duyurdu.

Yapılan açıklamada, Finlandiya Hava Kuvvetlerinden 70 – 100 personel ve 8 adet Boeing F/A-18 Hornet savaş uçağının 3 Haziran ile 31 Temmuz 2024 tarihleri ​​arasında Romanya’ya konuşlanarak NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği görevine katılacağı belirtildi.

Bu görevle birlikte aynı zamanda Finlandiya NATO’ya katılmasının ardından ilk kez yurtdışında yürütülen bir NATO görevine dahil olmuş olacak.

FinAF F-18 2

Karadeniz üzerindeki müttefik NATO hava sahası ile Romanya ve Bulgaristan hava sahalarının Rus savaş uçaklarının ihlallerinden korumayı amaçlayan NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği görevi 2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesinin ardından başlatılmıştı.

Türk Hava Kuvvetleri 113. Filo Komutanlığı da halihazırda Romanya’ya konuşlanarak NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği görevine iştirak ediyor. Filo görevi 31 Ocak 2024 tarihinde 152. Filo Komutanlığından devralmıştı. Türk Hava Kuvvetlerinin NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği görevinin 1 Nisan 2024 tarihinde sona ermesi bekleniyor.

Editör: Oğuzhan Karakuş

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.