Finlandiya: Rusya’nın talepleri Avrupa’ya aykırı

Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, Rusya’nın ABD ve NATO’ya yönelttiği güvenlik garantisi taleplerinin Avrupa’daki yerleşik düzene aykırı olduğunu söyledi.

Sputnik’in haberine göre Finlandiya lideri, “Rusya’nın Aralık ayında ABD ve NATO’ya yönelik öne sürdüğü talepler Avrupa’yı ilgilendiriyor, Avrupa’daki güvenlik düzeni ile çelişiyor. 2020’lerde çıkar alanlarının yeri yoktur. Tüm devletlerin egemen eşitliği, herkesin saygı duyması gerektiği temel ilkedir.” diye konuştu.

‘Sabır, sorumluluk ve diyaloğun ileriye giden tek yol olduğuna’ dikkat çeken Niinistö, “Askeri güç ya da diğer şiddet biçimleri kullanmakla tehdit ederek sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek imkansız. Bu husus dikkate alınarak Rusya’nın taleplerine verilen cevap, diyalog önerisi oldu. Finlandiya da bunu sürdürmek için çaba sarf etti” ifadelerini kullandı.

Birçok Avrupalının, görüşmelerin odağında oldukları halde neden görüşmeye çağırılmadıklarını uzun süredir sorduğunu vurgulayan Niinistö, “Talepler ABD ve NATO’ya yönelik olsa da, Avrupa bunları dinlemekle yetinemez. İsveç ve Finlandiya dahil olmak üzere birçok AB ülkesinin egemenliği, AB dışındakiler (politikacılar) tarafından sorgulandı. Bu da AB’yi müdahil taraf yapar, Avrupa Birliği sadece yaptırımların teknik koordinatörü rolüyle yetinmemeli.” şeklinde konuştu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.