İddia: Finlandiyalı şirketler Rusya’ya yardım ediyor

Rusya’ya yardım ettiği iddia edilen şirketler soruşturuluyor!

Ukrayna basınında yer alan açıklamalarda, Finlandiya’dan iki şirketin Rusya’ya insansız hava araçları da dahil olmak üzere, Avrupa Birliği yaptırımlarına tabi olabilecek askeri teçhizatlar tedarik ettiği öne sürüldü.

Ukrayna basınından Militarnyi’nin aktardığına göre, Finlandiya gümrüğü bu konuda bir rapor yayınladı.

Gümrük raporuna göre, şirketlerin Rusya’ya savunma teknolojileri alanında elektronik ekipmanlar göndererek 3 milyon avro değerinde yardım sağladığı belirtildi.

Söz konusu bu yardımlar arasında, toplam değeri 2 milyon avroyu aşan yaklaşık 3500 insansız hava aracının olduğu da aktarıldı.

fin rus iha AI

Finlandiya gümrüğünün beyannamesine göre, bu kargoların Rusya üzerinden başka bir ülkeye transit geçmesi gerekiyordu, ancak şirketlerin Rusya’da uzun süre kaldığına dair şüpheler olduğu ifade edildi.

Ayrıca iki Fin şirketinin de şu anda gözaltında olan kişi tarafından yönetildiği iddia ediliyor.

Gümrük yetkilileri, şirketlerden birinin alıcı olarak hareket ettiğinden, diğerinin ise Rusya’daki tedarikçi olduğundan şüpheleniyor.

Bu dava ile ilgili altı şüphelinin adı geçse de gümrük yetkilileri şüphelilerin vatandaşlıklarıyla ilgili bilgiler dahil olmak diğer detay bilgileri açıklamadı.

Militarnyi, söz konusu iki şirketin Luminor ve Siberica olduğunu iddia etti. Şirketlerin genel müdürü Gabriel Temin’in ciddi ekonomik suçlar işlemekle ilgili şüphe taşıdığı ve ABD tarafından Rusya’ya yönelik yaptırımlar listesine dahil edildiği bildirildi.

ABD Hazine Bakanlığı’nın Temin ve Siberica’da üst düzey pozisyonda olan Catherine Esther Temin’e kişisel yaptırımlar uyguladığı ifade edildi.

Hatırlanabileceği üzere 2 ay önce de, Rusya’ya insansız hava aracı motoru tedarik ettiği gerekçesiyle Almanya’da bir iş insanının tutuklandığı bildirilmişti.

Editör : Murat Emre Eygün

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.