FNSS üretimi zırhlı araçlar Malezya ordusunun geçit töreninde

Malezya’nın 65’inci Bağımsızlık Günü’ne FNSS üretimi zırhlı araçlar damga vurdu.

Türkiye’nin öncü zırhlı araç üreticisi FNSS ile Malezya merkezli DEFTECH firması ortaklığında geliştirilen ACV-15 Adnan ve AV-8 8×8 Gempita zırhlı araçları, Malezya’nın 65’inci Bağımsızlık Günü için askeri geçit töreninde boy gösterdi.

Malezya’nın 65’inci Bağımsızlık Günü dolayısıyla düzenlenen askeri geçit töreninde halihazırda Malezya envanterinde bulunan ACV-15 Adnan ve AV-8 8×8 Gempita zırhlı araçları izleyenleri kendilerine hayran bıraktı.

FNSS ile Malezya arasındaki zırhlı araç anlaşması

FNSS Savunma Sistemleri A.Ş.’nin Malezya Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacını karşılamak üzere 8×8 Tekerlekli Zırhlı Muharebe Aracının tasarım, geliştirme, üretim ve lojistik desteğine ilişkin olarak Malezyalı iş ortağı DRB Hicom Defense Technologies Sdn Bhd. (DEFTECH) firması ile 22 Şubat 2011 tarihinde ön sözleşmesini imzaladı. FNSS ve Malezya’nın AV-8 projesi 4 Mayıs 2011 tarihinde resmi olarak yürürlüğe girdi.

Proje Malezya Silahlı Kuvvetleri için 12 değişik konfigürasyonda 257 adet 8×8 Tekerlekli Zırhlı Muharebe Aracının (AV-8) geliştirilmesini, üretimini ve teknoloji tansferini kapsıyor. AV-8 araçları FNSS’nin PARS 8×8 aracı temel alınarak geliştiriliyor. Bu ihracat sözleşmesi Türkiye’den tek kalemde gerçekleştirilen en büyük savunma sistemi ihracat sözleşmesi olma özelliğini taşıyor. FNSS projede ana sistem entegratörü görevini yürütmekte olup ayrıca araç platformalarının ve 25mm tek kişilik silah sistemi tedariğinden de sorumlu.

Proje kapsamında tekerlekli zırhlı araçlar konusunda Malezya’da yerel tasarım, geliştirme, üretim, lojistik destek kabiliyetlerinin daha fazla geliştirilmesi hedeflendi.
Araçların seri üretimleri belirlenen iş payları çerçevesinde Türkiye ve Malezya’da gerçekleştiriliyor.

FNSS daha önce de Malezya Silahlı Kuvvetlerine toplam 259 adet paletli Zırhlı Muharebe Aracı (Malezya’da ADNAN adıyla biliniyor) ve 8 adet 120mm Havan Taşıyıcı araç üreterek teslim etmişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.