Foxcoon’dan Hindistan’a 1 Milyar Dolarlık yatırım

Foxconn’dan Hindistan’a 1 milyar dolarlık yatırım gelebilir.

Apple’ın en büyük iş ortaklarından Foxconn’un güney Asya’ya yatırım yapmak istediği iddiaları ortaya çıktı. Yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım yapması beklenen Tayvan merkezli fason üretici, Hindistan’ın Tamil Nadu eyaletinde olan tesisini büyütmeyi hedefliyor.

Ayrıca IPhone, üretiminin bir kısmını Çin dışına taşımayı planlıyor. Şirket tarafından böyle bir hamlenin yapılmasının arkasında Çin ve ABD arasında süren ticaret savaşına ek olarak koronavirüs sebebiyle tedarik zincirinin bozulması da gündemde.

Gelen bilgilere göre Hindistan’da bulunan tesisin genişletilmesi ile birlikte 6 bin kişilik bir iş imkanı da olacak.

Apple, kendisi ‘premium’ bir marka olsa da Hindistan’da temel iPhone modelleri SE, XR ve 11 gibi modelleri rekabetçi fiyatlarla piyasada yer buluyor. Apple, yüksek modellerinde gümrük vergileriyle karşılaşıyor ve bu da belli bölgelerdeki satışlarının kısıtlanmasına sebep oluyor.

Apple, bu gibi sebeplerden dolayı Hindistan’daki telefon satışlarının yalnızca %1 ile %2’lik kısmını oluşturabiliyor. Apple’nın dünyanın en kalabalık ikinci ülkesinde bu kadar düşük pazar payına sahip olmasının arkasında daha ucuz fiyat etiketleriyle satışlar yapan Samsung, OnePlus ve Xiaomi gibi rakipleri yer alıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.