Fransa, Asya’daki varlığını artırmaya çalışıyor 

Avustralya; ABD ve İngiltere ile imzaladığı AUKUS paktıyla, Fransa ile 2016’da yaptığı 37 milyar dolarlık savunma anlaşmasını feshetmişti. Fesih sonrası iki ülkenin ilişkileri gerilme dönemine girmişti.

Avustralya ile Savunma İş birliği AnlaşmasıFransa Asya1

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna’nın ziyareti, Fransa’nın Aukus anlaşması sonrasında Avustralya ile yeniden sıcak ilişkilerin hedeflendiğini gösteriyor. 

Ziyaret sonucunda imzalanan anlaşma, karşılıklı askeri erişimi güçlendirmeyi amaçlarken özellikle Pasifik ve Hint Okyanusu’ndaki Fransız tesislerine Avustralya’nın daha etkili bir şekilde varlık göstermesine olanak tanıyacak. 

Fransa Dışişleri Bakanı Colonna, anlaşmanın büyük bir başarı olduğunu belirterek, Avustralya ile olan ilişkilerin Aukus anlaşması sonrasındaki belirsizlikten çıkarak, daha güçlü bir ortaklık doğrultusunda ilerlediğini vurguladı. 

Fransa’dan Filipinler’e yakın takipfransa asya 2

Fransız Silahlı Kuvvetler Bakanı Sébastien Lecornu’nun Filipin ziyareti, iki ülke arasında savunma iş birliğini daha da güçlendirmek adına önemli bir adım olarak kaydedildi.  

Görüşmeye dair açıklanan metinde, bakanlar, güvenlik konularını ele alarak birlikte çalışmaya devam etme kararı aldılar. Hint-Pasifik, Orta Doğu/Güneybatı Asya ve Avrupa’daki güvenlik meselelerinde ortak bir vizyonu desteklemeyi vurgulayarak iş birliklerini güçlendirmeye odaklanacaklarını belirttiler. 

İki ülke ayrıca, düzenli ikili savunma diyalogları, ziyaretler, eğitim programları ve ortak tatbikatlar gibi etkinliklerle zenginleşen Filipinler-Fransa savunma iş birliğinin önemine vurgu yaptı. 

Bu kapsamda, iki ülke arasında savunma ilişkilerini daha da güçlendirmek amacıyla bir Niyet Mektubu imzalanacağı açıklandı. İmzalanacak anlaşma kapsamında; savunma anlaşmaları, ziyaret eden kuvvetlerin statüsü, yetenek geliştirme ve ortak savunma endüstrisi iş birliği konularında görüşmelere başlanacak. 

Editör : Beytullah Usta

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.