Fransa, kıtalararası balistik füzesini test etti

Fransa’dan, Rusya’ya cevap niteliğinde füze denemesi!

Fransız Silahlı Kuvvetleri 18 Kasım akşamında M51.3 stratejik kıtalararası füzesini nükleer başlık kullanmadan test etti. Savunma Bakanlığı, yapılan M51.3 balistik füzesinin fırlatma testinin başarılı olduğunu söyledi.

Yapılan test sonucunda Fransa Savunma Bakanlığı’nın basın servisi, ülkenin hayati çıkarlarını her koşulda korumaya hazır olduğunu açıkladı. Bakanlık ayrıca bu olayın Fransa’nın nükleer caydırıcılığına olan güveni pekiştirdiğini ve Fransız fırlatıcı sektörünün üstünlüğünü gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Fransız Hükümeti savunma tedarik ve teknoloji ajansına göre füzenin fırlatılması, önümüzdeki on yıllar boyunca Fransa’nın okyanusta var olan caydırıcılığını güçlendirmeye yardımcı olacak önemli bir silahın gelişimini de kanıtladı.

fransa testi

Füze, uçuş boyunca Fransız Silahlanma Genel Müdürlüğü’nün test kaynakları tarafından izlendi. Serpinti bölgesi Kuzey Atlantik’te, herhangi bir kıyıdan birkaç yüz kilometre uzaklıkta yer aldı. Yetkililer açıklamalarında, “Bu silah programı, nükleer kuvvetlerin operasyonel güvenilirliğini zaman içinde uluslararası durumun gerektirdiği katı yeterlilik düzeyinde korumak için gerekli kararları almaya kararlı olan cumhurbaşkanının iradesiyle uyumludur.” dedi. Bu sözler, geçtiğimiz aylarda kıtalararası füze denemesi gerçekleştiren Rusya’ya bir mesaj olarak algılandı.

Hatırlatmak gerekirse Rusya, geçtiğimiz günlerde nükleer başlık taşıyabilen bir başka Avangard kıtalararası balistik füzesini fırlatma silosuna yüklediğini açıklamıştı. Yeni nesil ABD nükleer silahlarının geliştirilmesine “yanıt olarak” üretilen bu tür füzelerin ilki 2019 yılında fırlatma silosuna yüklenmişti.

Editör : Murat Emre Eygün

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.