Fransa ve Hindistan’ın üçüncü ortak uydu programı

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/2i17SpaJH2ZMINR2rUo8Ne” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Hindistan ve Fransa’nın uzay çalışmalarındaki iş birliğine bir yenisi daha ekleniyor.

İki ülkenin uzay ajansları, Trishna (yüksek çözünürlüklü doğal kaynak değerlendirmesi için termal kızılötesi görüntüleme uydusu) üzerinde beraber çalışacaklar.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Hindistan Uzay Ajansı Örgütü (ISRO) Başkanı Kailasavadivoo Sivan, insanlı uzay uçuşu dahil pek çok konuda müşterek hareket ettikleri Fransa Ulusal Uzay Araştırmaları Merkezi (CNES) ile beraber geliştirecekleri Trishna uydusunun fizibilite çalışmalarını neticelendirdiklerini duyurdu.

Başkan Sivan’ın dikkat çeken bir diğer ifadesi de “Fransa, Hindistan’ın uzaydaki en büyük partneridir.” sözleri oldu. Sivan ayrıca Hint hükümetinin uzay sektörü alanında açıkladığı yeni reform paketleri ile ortaya çıkan fırsatlardan pek çok Fransız şirketinin yararlanmak için harekete geçtiğini ifade etti.

ISRO ve CNES 2011’de “Megha Tropiques”, 2013 yılında da “Saral-Altika” uydularını geliştirme ve fırlatma sürecinde birlikte çalışmışlardı. Üzerinde beraber çalışacakları üçüncü uydu Trishna ile iki ülke, yeryüzündeki su kaynaklarını ve su döngüsünün nasıl işlediğini daha iyi anlayarak bu kaynakları daha iyi yönetmeyi ve iklim değişikliğinin doğal kaynaklar üzerindeki etkisini gözlemlemeyi hedefliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.