Fransa’da nükleer denizaltında çıkan yangın kafaları karıştırdı

Fransız Rubis sınıfı nükleer enerjili denizaltı Perle’nin 12 haziran’da 14 saat boyunca şiddetli bir şekilde yanması kafalarda soru işareti bıraktı.

Fransız Silahlı Kuvvetler Bakanı Florence Parly, denizaltında nükleer yakıt ve silah olmadığını belirtese de 14 saat sonra söndürülen yangın tedirginlik yaşattı.

Parly, denizaltında oluşan hasarı görmek için Fransız sahilindeki Toulon deniz üssüne yaptığı ziyaret sırasında 12 Haziran’da çıkan yangını hatırlattı. Silahlı Kuvvetler Bakanı “Bu bir yangındı, nükleer bir kaza değildi” diye ekledi. Yangın, limanın Missiessy bölgesinde 3 numaralı havzada bulunan alt bölümün önünde işçilerin dumanı fark etmesiyle ortaya çıktı.

Fransız Silahlı Kuvvetler Bakanı, 13 Haziran’ın ilk saatlerinde yangını söndüren Donanma ve sivil itfaiyecilerin çalışmasını övdükten sonra, bir denizaltıda duman ve ateşle savaşmanın çok kolay olmadığını vurguladı.

Fransız gazetesi Le Monde tarafından aktarılan kaynaklar, denizaltında çıkan yangının Notre Dame Katedrali yangınına benzer şekilde olduğunu ve birkaç gün önce yapılan lehimleme işinin yanmaya başlayabileceği yazıldı. 

Rubis sınıfı denizaltı, ilerliyen yıllarda Donanma tarafından testlerden geçirilen altı Suffren sınıfı denizaltı ile değiştirilecek.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.