Fransız Hava Kuvvetleri’nde isim değişikliği

Fransız Hava Kuvvetleri, 11 Eylül’de yapılan törenle ismini Fransız Hava ve Uzay Kuvvetleri (l’Armée de l’Air et de l’Espace) olarak değiştirdiğini açıkladı.

Hava ve Uzay Kuvvetleri ismi ilk olarak Temmuz 2019’da Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından Uzay Komutanlığının kurulmasıyla dile getirilmişti. 11 Eylül 2020 tarihinde yapılan isim ve logo değişikliği ile yeni ismi Fransız Hava ve Uzay Kuvvetleri olarak açıklandı.

Fransız Hava ve Uzay Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı General Philippe Lavigne yaptığı açıklamada, “askeri operasyonlardan öğrenilen yaşamsal çıkarımlar göz önüne alındı. Fransa’nın uzayı stratejik bağımsızlığı için büyük bir pay olarak tanımladı ve bu nedenle yerel olarak Uzay Kuvvetleri’nin (Commandement de l’espace) 3 Eylül 2019’da Toulouse’da kuruldu.” şeklinde açıklamada bulundu.

Fransız Hava ve Uzay Kuvvetleri, Kasım 2020’de yapılacak olan ilk Avrupa askeri uzay tatbikatı olan AstérX için hazırlanıyor. Hava ve Uzay Kuvvetleri ayrıca uzayda LISA adlı bir laboratuvar kurdu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.