Fransız savaş jetleri Güney Kıbrıs’a indi iddiası

Defenseworld’ün haberine göre, Fransa Hava Kuvvetleri’ne ait Rafale savaş jetleri, Kıbrıs’ın Pafos kentindekini Andreas Papandreou Hava Üssü’ne mevzilendirildi.

Askeri uzmanlara göre Fransa, Türkiye’nin Oruç Reis adlı sismik araştırma gemisine karşılık jetlerini Türkiye’ye bir ‘uyarı’ niteliğinde mevzilendirmiş olabilir.

Fransız Rafale jetleri, Kıbrıs Ulusal Muhafızları ile ortak bir tatbikata katılacak. Askerleri bir KC-130J tanker uçağı tarafından destekleyeceğini iddia etti.

Fransa, Nato deniz operasyonundan geçen ay Türkiye ile arasındaki farklılıkları gerekçe göstererek operasyondan çekilmişti.

Türk donanmasının haziran ayında Tanzanya bandrollü kargo gemisinin Libya’ya silah kaçakçılığı yaptığından şüphelenerek, Fransız savaş gemisi Courbet’i “taciz ettiği” iddia edildi. Paris yönetimi ise Courbet’in, Türk gemisinin atış kontrol radarları tarafından üç kez hedef alındığını iddia etti.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Türkiye’nin bir Navtex veya uluslararası deniz güvenliği mesajı yayınlaması üzerine hükümetin ulusal güvenlik konseyini toplayarak Türk gemisinin önümüzdeki birkaç gün boyunca bölgede sismik keşifler yapacağını açıkladı.

Türkiye Savunma Bakanlığı ise donanma gemilerinin “haklarımızı korumak” için Oruç Reis’e refakat ettiğini açıklayarak, beş savaş gemisinin çevrelediği Oruç Reis’in görüntülerini sosyal medya hesabından paylaştı.

Türkiye geçtiğimiz hafta, Türkiye ile Yunanistan’ın Rodos Adası arasında, Türkiye kıyılarının güneybatısındaki yakın bir bölgede ateş tatbikatı yapacağını da açıkladı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.