Fuzuli Uluslararası Havalimanı açıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bulunduğu uçak, Azerbaycan’ın işgalden kurtardığı Karabağ’ın ilk havalimanı olan Fuzuli Uluslararası Havalimanı’na iniş yaptı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8 ayda inşa edilen Fuzuli Uluslararası Havalimanı’na inen ilk devlet başkanı oldu.

Yeni havalimanının açılış kurdelesini kesen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, daha sonra havalimanı binasını gezip yetkililerden bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da Azerbaycan’a geldi.

Karabağ Uluslararası Havalimanı

Ermenistan’ın kendi toprağı olarak gördüğü Karabağ, 2020 yılında 44 gün süren bir savaşa sahne olmuştu. Ermenilerin çok sayıda sivili hedef alan saldırılarıyla başlayan Karabağ Savaşı, Türk SİHA’larının hava sahasına sürülmesinin ardından Azerbaycan lehine dönmüş ve Azerbaycan, esaret altındaki Karabağ’ı tekrar almıştı.

Karabağ’da yaşanan savaş sonrası altyapının tamamen yok edildiği bir manzara ortaya çıkınca Karabağ için imar faaliyetlerine başlandı ve yol, elektrik santrali, havalimanı gibi projeler hayata geçirildi. Uluslararası Fuzuli Havalimanı da bu projelerden biri ve Karabağ’ın dünyaya açılan kapısı olarak görülüyor.

Bakü’ye 300, Şuşa’ya 100 km uzaklıktaki Fuzuli Havalimanı, 3 bin m uzunluğunda ve 60 m genişliğinde bir piste sahip.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.