Gabya sınıfı fırkateynlere STAMP UKSS entegre edilecek

Özgün savunma sanayii ürünleri Türk Deniz Kuvvetleri’nin platformlarını modernize ediyor. 

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın (SSB) resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı liderliğinde, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı olarak, tam bağımsız Türk savunma sanayii için 2022 hedeflerimizi kararlılıkla sürdüreceğiz.” ifadeleri kullanıldı.

Paylaşılan hedefler arasında ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilen STAMP (Stabilize Makinalı Tüfek Platformu) UKSS’ye de (uzaktan komutalı silah sistemi) yer verildi.

ASELSAN STAMP uzaktan komutalı silah sistemlerinin 2022 içerisinde Türk Deniz Kuvvetleri’nin en modern savaş gemileri arasında yer alan Gabya sınıfı fırkateynlerine entegre edileceği vurgulandı.

ASELSAN STAMP UKSS

STAMP-2 Sistemi, stabilize edilen bir taret üzerine yerleştirilmiş olan Silah, Elektro-Optik görüş birimleri içeren ve Silah Kumanda Birimi aracılığı ile uzaktan kumanda edilebilen, otomatik hedef takip özelliğine sahip bir stabilize silah sistemidir.

STAMP-2 Sistemi, gece ve olumsuz görüş şartlarında çıplak gözle görülemeyen hedeflerin tespit edilmesini, hedeflerin otomatik olarak tanınmasını, takip edilmesini ve atış yapılabilmesini sağlamaktadır.

​Silah nişan hattının, sistemin monte edildiği platformun hareketlerinden etkilenmemesi ve hedef üzerinde kalabilmesi için, taret stabilize edilmiştir. Aynı zamanda otomatik hedef takip ve balistik hesaplama yeteneğine de sahip sistem ile üzerine yerleştirilmiş olduğu platform veya hedef hareket halindeyken isabetli atış yapılabilmektedir.

STAMP-2 Sisteminde silah olarak, 12.7 mm M2 veya 7.62 mm makinalı tüfek ya da 40 mm bomba atar kullanılabilmektedir. Değişik görev ihtiyaçları için deniz araçlarındaki radar, meteorolojik algılayıcı ve benzeri algılayıcılarla entegre edilebilmektedir.

Uzaktan kumanda edilebilme özelliği sayesinde nişancı, olumsuz hava koşullarına ve karşı ateşe maruz kalmadan silahı etkin bir şekilde kullanabilmektedir.

STAMP-2 Sistemi savaş gemilerinde, sahil güvenlik botlarında, çıkarma gemilerinde ve diğer gemilerde yakın ve asimetrik tehditlere karşı kullanılmaktadır.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.