GAMER’in yeni yazılımıyla veriler tek merkezde toplanacak

Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi (GAMER) yeni nesil bir yazılımla sosyal medyadaki manipülasyonlardan İHA görüntülülerine kadar çeşitli kriz anlarını yönetebileceği bir sistem geliştirdiklerini duyurdu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakanlığı Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi’nde “İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürleri Eğitimi” için Ankara’ya gelen müdürlerle toplandı.

Yapılan eğitimde konuşan Bakan Soylu, 2017’de GAMER projesinin ilk adımının atıldığını belirterek, ikinci nesil GAMER yazılım çalışmalarının başlatıldığını duyurdu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Veri üreten ve analiz yapmak üzere ilgili birimlerin hizmetine sunan bir işlev ortaya koyacak” dedi.

GAMER’in temelde, kriz anını hızlı ve sağlıklı şekilde yönetmek için kurgulandığını, yüksek teknolojili ve yapay zeka kullanabilen bir sistem olduğunu belirten Soylu, Bakanlığın dahi kullandığı bütün veri altyapılarından, birimlerin elindeki tüm bilgiyi kullanabilen bir yapı geliştirdiklerini kaydederken açıklamalarına şöyle devam etti:

“Yeni nesil GAMER yazılımında olay anında İHA görüntülerinden, sosyal medyada oluşturulan manipülasyonlara kadar, kriz anını yönetmek için ihtiyaç duyulan tüm bilgilerin tek merkeze toplanması, burada ilgili birimler ve karar alma organları tarafından sürecin hızlı ve sağlıklı şekilde yönetilmesi sağlanacaktır. Yani bir yönüyle GAMER yazılımı, veriyi kullanan ama aynı zamanda bir süre sonra sahadan veri toplayan, veri üreten ve analiz yapmak üzere ilgili birimlerin hizmetine sunan bir işlev de ortaya koyacaktır. Elbette ki ne kadar dijital bir altyapı kurarsanız kurun, her işte başarının temelinde, insanın fedakarlığı yatmaktadır. Burada alacağınız eğitimlerin sizlerin tecrübesi ve gayretiyle birleşmesiyle, inşallah GAMER projesinden beklediğimiz faydayı elde etmekte zorlanmayacağımızı umuyorum” dedi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.