Gazze’de çok sayıda İsrail askeri dost ateşiyle öldü

İsrail askerleri dost ateşiyle birbirini vuruyor! 

Gazze’deki çatışma ortamı dost ateşinin sık sık yaşanması için oldukça müsait. Devam eden çatışmlar İsrail birliklerinin seviyesini de ortaya koyuyor.

The Times of İsrael’in edindiği bilgiye göre, İsrail Savunma Kuvvetleri, Gazze Şeridi’ndeki işgal girişimi sırasında çok sayıda İsrail askerini öldüren ‘’dost ateşi’’ olayına tanık oldu.

İsrail’in Gazze’deki mahallelerinde yoğun bir şekilde faaliyet gösteren binlerce piyade, yüzlerce tank, zırhlı araç ve çeşitli maksatlarda kullanılan araçlar bulunuyor.

Ordu komutanlığı, dost ateşi vakaları da dâhil olmak üzere çatışmaların gidişatını sürekli olarak değerlendirdiğini ve çıkarılan sonuçların bir ders olarak hızla uygulandığını belirtti.

Daha önce İsrail Hava Kuvvetlerine ait uçakların, Gazze’ye yönelik saldırıları sırasında kendi birliklerine ve sivil yaşam alanlarına yaklaşma mesafesi sınırına uymadıkları, hedefleri vurabilmek için gereğinden fazla yaklaşmak zorunda kaldıklarına dair açıklamalar gündemde yer bulmuştu.

Gazze’de kara harekâtının başladığı 27 Ekim’den bu yana 66 İsrail askeri öldürüldü.

Dost ateşi, bir askeri birliğin kendi kuvvetlerine veya müttefiklerine açtığı ateş olarak tanımlanmaktadır. Dost ateşinin pek çok nedeni olabilir. Bunlardan başlılacaları; yetkin olmayan komuta kademesi, kötü planlama, teknolojik yetersizlik, meteorolojik şartlar, yanlış istihbarat olarak sayılabilir.

Düşman tarafından ateşe alınan dost hedeflere destek vermemek veya verilen desteği kesmek de “dost ateşi” kapsamında değerlendirilebilir. Yani savaş alanındaki şaşkınlık ve korkaklık da dost ateşi sayılır. 

İsrail medyasının gündeme taşıdığı dost ateşi olayı, İsrail Savunma Kuvvetlerinin durumunu ortaya koyan bir gerçeklik olarak değerlendirilmelidir. 

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.