Geleceğin roketleri TEKNOFEST’te yarışıyor

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST 2021 için geri sayım sürerken festival kapsamında Roket Yarışması heyecanı başlıyor. Öğrencilerin uzay teknolojileri alanlarına ilgilerini artırmak ve bu alandaki kabiliyetlerini geliştirmek üzere düzenlenen Roket Yarışması bu yıl dördüncü kez yarışmacıları ağırlıyor.

Bu sene rekor düzeyde başvuru alan TEKNOFEST Roket Yarışması 1 Eyül’de başladı ve 12 Eylül’e kadar Tuz Gölü’nde gerçekleştirilecek. 544 takımın başvuru yaptığı yarışmada; en fazla başvuru “orta irtifa” kategorisinde 296 takım ile gerçekleştirilirken, bunu 223 başvuru ile “lise” kategorisi takip etti. 21 takım “yüksek irtifa” kategorisi için başvururken, 4 takım bu yıl ilk defa açılan “zorlu görev” kategorisine başvurularını yaptı. Bunlardan 13’ü lise kategorisi, 55’i orta irtifa, 10’u yüksek irtifa ve 2’si zorlu görev olmak üzere toplam 80 takım yarışmaya katılma hakkı kazandı. T3 Vakfı çatısı altında, Roketsan ve TÜBİTAK SAGE yürütücülüğünde gerçekleştirilen Roket Yarışması’nda dereceye giren takımlar, 21-26 Eylül tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenecek olan ödül töreninde TEKNOFEST’te duyurulacak.

Takımlar 4 farklı kategoride yarışacak

Yarışma lise (5000 feet), orta irtifa (10.000 feet), zorlu görev (10.000 feet) ve yüksek irtifa (20.000 feet) kategorilerinden oluşuyor. Bu sene ilk defa düzenlenen zorlu görev kategorisinde yarışacak olan takımların daha önce bir roket yarışmasında yer almış olmaları gerekiyor. Yarışmada temel olarak, takımların tasarlayıp ürettikleri roketlerin hedef irtifaya erişmesi, roket içerisinde taşınan asgari 4 kg’lık faydalı yükün roketten çeşitli yöntemlerle ayrılması hem roket bileşenleri hem de faydalı yükün paraşütle yere sağlam indirilerek kurtarılması hedefleniyor. 

(function(d,e,f){var g=e.createElement(“script”);g.type=”text/javascript”,g.src=”https://savunmatr-com.cdn.vidyome.com/vme/builds/get.js”,g.asyc=!0,g.setAttribute(“id”,`vme-data-${f}`),g.setAttribute(“video-id”,`${f}`),g.onload=function(){d.VME.create(f)},e.getElementById(`vme-sc-${f}`).parentNode.insertBefore(g,e.getElementById(`vme-sc-${f}`).nextSibling)})(this,document,”F4Z36KUdnNV”);

Roketsan hakkında

Ülkemizin geleceği için özgün, güvenilir ve çığır açan roket ve füze çözümlerinin lideri olmak vizyonuyla çalışmalarını devam ettiren Roketsan, Savunma Sanayii İcra Komitesi kararı ile 14 Haziran 1988 tarihinde kurulmuştur.

Roketsan, başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere dost ve müttefik ülkelere de hizmet etmek amacıyla farklı özelliklerdeki roket, füze, güdümlü mühimmat ve bunların fırlatıldığı silah sistemlerini, roket yakıtlarını, arayıcı başlıklarını, güdüm ve kontrol sistemlerini, yazılımlarını, tapalarını, harp başlıklarını, mekanik aksamlarını üretmek, bu sistemlerin kara, hava, deniz ve denizaltı platformlarına entegrasyonunu yapmak, bina, araç ve tankların korunması için balistik koruma sistemlerini üretmek, satışını gerçekleştirdiği ürünler için satış sonrası hizmetlerini vermek ve uydu fırlatma sistemleri geliştirmek çerçevesinde faaliyetlerini Ankara’da yürütmektedir.

3.500 çalışanı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji ordusu olmayı hedefleyen Roketsan, 1.800’den fazla mühendis ve kendi öz kaynakları ile finanse ettiği Ar-Ge çalışmalarıyla ülkemize ve milletimize özgün tasarımlar ve ürünler geliştirmeye devam etmektedir.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.