GÖKBEY’in ilk teslimat adresi Jandarma olacak

TSK’nın ve diğer ihtiyaç sahibi makamların, genel maksat helikopteri ihtiyaçlarının özgün bir platform ile karşılanması hedefiyle TUSAŞ tarafından yerli ve millî olarak üretilen GÖKBEY artık teslimata hazır.

TBMM’deki bütçe görüşmelerinde konuşan Süleyman Soylu; GÖKBEY’le ilgili son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Süleyman Soylu, ilk genel maksatlı helikopter GÖKBEY’in yıl bitmeden Jandarma’ya teslim edileceğini bildirdi. TUSAŞ tarafından üretilen GÖKBEY, en zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında etkin bir şekilde faaliyet gösterebilecek.

TUSAŞ Jandarma için GÖKBEY seri üretimine başlıyor | SavunmaSanayiST

Millî imkân ve kabiliyetler kullanılarak üretilen GÖKBEY; ATAK Programı süresince kazanılan bilgi, birikim, tecrübe ve yetenek havuzu temel alınarak teslimata hazır hale getirildi.

Yerliliğin ön planda tutularak üretildiği GÖKBEY; geniş görev yelpazesine sahip olmasından dolayı taşıma, VIP, kargo, hava ambulans, arama kurtarma ve kıyı ötesi taşıma görevlerini icra edebilecek.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil Kasım ayında, GÖKBEY’in 3 tanesinin Jandarma’ya teslim edilmek üzere seri üretim hattına girdiğini ve 2023 yılında TEI üretimi TS1400 motoruyla havalanacağını açıklamıştı. 

ResimTEI tarafından yapılan bir açıklamada ise GÖKBEY’e güç verecek olan TEI-TS1400 Turboşaft Motor’un 669 sensörle zorlu sıcaklık tarama testlerini başarıyla tamamladığı duyurulmuştu.

Kotil geçen yıl Ağustos ayında da GÖKBEY’in Jandarma’dan sonra Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ve yurt dışına teslimatların yapılabileceğini ifade etmişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.