Google, bazı kullanıcı verilerini Hong Kong ile paylaştı

Dünya teknoloji devleri, kullanıcı verilerini devletlerle paylaşmaya devam ediyor.

Kullanıcı verilerini isteyen ülkelerin taleplerini reddeden Google, 2020 yılında Hong Kong Hükümeti’nin bu isteğini kırmadı. Google’ın bazı kullanıcılarının verilerini Hong Kong Hükümeti’ne sunduğu bildirildi. Google, hükümetin veri taleplerine “yaşama yönelik güvenilir bir tehdit” içerdiği için karşılık verildiğini ancak tüm taleplerin diplomatik prosedürlerle sunulması gerektiğini söyledi.

Hong Kong Free Press’in (HKFP) haberine göre Google, yetkililerden gelen veri taleplerine geri görüş sağlamayacağını vaad etmesine rağmen 2020 yılında Hong Kong hükümetine bazı kullanıcı verilerini aktardı. Şirket, Hong Kong Hükümeti’nden aldığı 43 talepten 3’üne yanıt olarak “bazı veriler ürettiğini” söyledi.

Hükümetin taleplerinden ikisinin insan kaçakçılığı soruşturması ile ilgili, diğerinin ise birinin hayatına yönelik bir tehdidin parçası olan bir acil durum ifşası ile ilgili olduğu bildirildi. Google, sunulan verilerin hiçbirinin kullanıcıların içerik bilgilerini içermediğini ve hükümetin kullanıcı bilgileri taleplerine ilişkin geri dönüşün şirketin küresel politikasına göre işlendiğini açıkladı.

HKFP’nin mayıs ayında sunduğu habere göre güvenlik yasasından önceki yıl bazı şirketler, Hong Kong hükümetinin yüzlerce veri talebini karşılamıştı. Apple, Facebook ve Microsoft gibi diğer ABD merkezli teknoloji firmaları, söz konusu yasayı gözden geçirdikten sonra Hong Kong hükümetinden gelen kullanıcı verilerine yönelik talepleri işlemeyi durdurduklarını söyledi.

Google, 2020 yılının temmuz ve aralık ayları arasında yapılan üç talebe yanıt olarak Hong Kong hükümetine kullanıcı verilerini sağlayarak ulusal güvenlik yasasının yürürlüğe girmesinin ardından yerel makamlardan gelen kullanıcı verileri taleplerine karşılık veren ilk şirket oldu. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.