Google karbon geçmişini tamamen temizledi

Dünyada plastik kullanımına dair çevreci atılımlar artmaya devam ediyor. Geçen gün Google tarafından “geri dönüştürülebilir” plastik kullanılacağı ve 2020’ye kadar Google’ın kullanacağı bütün ürünlerin geri dönüştürülebilir maddelerden olacağı açıklanmıştı. Bu yöntemle şirket karbon salınımını ciddi oranda azaltarak çevreci bir tutumda olmayı hedeflemişti.

Google karbon geçmişini tamamen temizledi

Google tarafından yapılan açıklamada eylül ayından itibaren Google’ın bütün karbon geçmişinin temizlendiği bildirildi. Şirket yüksek kaliteli karbon takaslarıyla, şimdiye kadar veri merkezleri ve yerleştkelerinden gerçekleştirilen tüm karbon salınımlarının karşılığını verdi. Söz konusu açıklama, Google’ın 2007’de karbon salınımı sıfırlamadasından öncesini de kapsıyor. Böylece Google karbon geçmişini temizlemeyi başaran ilk şirket oldu. 

Sıradaki hedef “karbonsuz enerji”

Google’ın uyguladığı karbon takası yöntemi, standart yollarla üretilen enerjinin “yeşil enerji” ile takas edilmesi manasına geliyor. Karbon takası işlemi ile başka yerde yapılan salınımlar telafi ediliyor. Salınımın telafi edilmesindense, salınıma hiç sebep olmamak en verimli çevre hassasiyeti  tutumu olarak kabul ediliyor. Google salınımı tamamen ortadan kaldırmak için 2030 yılı itibariyla veri merkezleri ve yerleşkelerinde “karbonsuz enerji” kullanmayı amaçlıyor.

Google söz konusu hedefi gerçekleştirmek için rüsgar ve güneş enerjisinden faydalanacak. Daha fazla enerji depolaması yapmayı planlayan şirket, yapay zeka ile enerji talebi öngörülerini optimize edecek. Google’ın bir diğer 2030 hedefi de ana üretim bölgelerinde 5 gigawatt karbon salınımı olmayan enerji sağlamak oldu. Aynı zamanda şirket, küresel karbon salınımının azaltılması amacıyla çeşitli işbirlikleri kurmayı da düşünüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.