Google şeffaflık raporu yayınladı

Google Türkiye’nin de hassas olduğu veri erişimi şeffaflık raporu yayınladı.

Google, yeni açıkladığı şeffaflık raporunda kullanıcı bilgileri taleplerinin ne sıklıkla gerçekleştiğini açıkladı. Üç bölüme ayrılan listenin birinci kısmında hükümetlerin ve devlet kurumlarının küresel bilgi talepleri, ikinci kısımda Enterprise kurumsal bilgi talepleri ve üçüncü kısımda ise ABD ulusal güvenliği için istenen bilgi talepleri yer aldı.

Devletler ve devlet kurumları, Google’dan bilgi talebinde bulunabiliyor. Son dönemde Google, bu taleplerin kabaca %70 kadarlık kısmında hükümetlere kısmen de olsa bilgi veriyor.

Google Türkiye’nin %1’lik talebini karşılıyor

Google her ne kadar da dünya ülkelerine veri bilgisi verse de Türkiye’ye veri verme noktasında isteksiz bir tavır sergiliyor. Temmuz 2019 – Aralık 2019 döneminde 611 hesapla ilgili bilgi istenirken Google bu taleplerin %1’lik kısmında bazı verileri sunmuş. Genel olarak da kısmen ya da tamamen veri üretilen başvuruların oranı hiçbir dönemde %1’in üzerine çıkmamış.

Türkiye’nin şu ana kadar yaptığı talep sayısı yalnızca 2 oldu. Ayrıca Türkiye hiçbir Enterprise bilgi erişim talebinde bulunmadı.

Her 6 ayda bir devlet kurumlarından gelen taleplerin şeffaflık raporuyla açıkladıklarını belirten Google, kaç hesaba yönelik bilgi erişim talebi geldiğini ve kaçına cevap verdiklerini rakamsal olarak belirtiyor. Verilen bilgilerin içeriği ise açıklanmıyor.

Google, taleplere nasıl cevap verildiği ile ilgili olarak yaptığı açıklamada “Geçerli yasalara uygunluğundan emin olmak için her talebi dikkatle inceleriz. Bir talepte çok fazla bilgi isteniyorsa talebin kapsamını daraltmaya çalışırız. Bazı durumlarda herhangi bir bilgi vermeyi kabul etmeyiz.” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca Google’ın rapor bilgisi şu şekilde;

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.