Google, Taliban’dan dolayı eski Afgan yöneticilerinin hesaplarını kilitledi

Google, eski Afgan yöneticilerinin, içlerinde yönetim için değerli bilgiler bulunan hesaplarını kilitledi.

Google’ın bu adımı, Taliban’ın eski yöneticilerin e-posta hesaplarına erişmeye çalışmasından kaynaklanıyor. Bu hesaplardaki bilgilerin devlet için hayati öneme sahip olduğu iddia ediliyor.

Google’dan konu ile ilgili bir açıklama da yapıldı. Google, eski Afgan yönetici hesaplarını, ülkedeki güvenliği sağlamak adına geçici önlemler almak için kilitlediğini duyurdu. Şirket kaç hesabın kilitlendiğine dair bir detaya yer vermezken eski Afgan hükümetinden bir çalışan önemli açıklamalarda bulundu. İsmi verilmeyen eski devlet memuru, ağustos ayının sonlarına doğru kendisinden çalıştığı bakanlığa dair bilgileri saklaması istendiğini,  fakat o zamandan itibaren gizlenmeye başladığını dile getirdi. Bu bilgilerin Taliban’ın eline geçmesi durumunda eski bakanlıktaki görevlilerin resmî yazışmaları

Buna ek olarak eski Afgan yönetiminden kalma bir çalışan, Taliban’ın, Afgan yöneticilerin e-postalarına erişmeye çalıştığını söyledi. Söylediklerine göre geçtiğimiz ayın sonlarına doğru kendisinden, çalıştığı bakanlığa dair bilgileri saklaması istenmişti fakat söz konusu çalışan, o zamandan itibaren gizlenmeye başladı. Çalışanın söylediklerine göre, bu bilgilerin Taliban’ın eline geçmesi halinde, eski bakanlıktaki görevlilerin resmî yazışmaları da apaçık ellerinde olacaktı. Bu da eski çalışanlar için büyük tehdit anlamına gelirken internet güvenliği alanında çalışan Chad Anderson, bu kişilerin isimlerinin yazdığı bir Google Sheet dosyasının bile büyük problem yaratabileceğini söyledi.

Eski Afgan hükümetindeki 24 bakanlığın resmi iletişim için Google’ı tercih ettiği biliniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.