Google ve Facebook’tan ortak deniz altı internet projesi

Teknoloji şirketleri gelişen internet çağında rakiplerin gerisinde kalmamak için internet hızlarını artırmanın yolları üzerinde çalışmalarına devam ediyorlar.

Facebook ve Google, internetin ve ortam güvenliğini daha da güçlendirmek için ABD ile Güneydoğu Asya arasında 2 yeni deniz altı internet kablosu projesini kullanıma sunmak için çalıştıklarını açıkladı.

Sosyal medya platformu Facebook’tan yapılan açıklamada; Singapur, Endonezya ve Kuzey Amerika’yı birbirine bağlamak için büyük önem taşıyan 2 yeni deniz altı internet kablosu projesi üzerisinde çalışıldığı duyuruldu.

Üzerinde çalışılan projenin yasal onaylara tabi olduğu açılanırken proje hayata geçtiğinde yüksek oranda Asya-Pasifik bölgesi ve Kuzey Amerika arasına döşenecek kabloların internet kapasitesini artıracağı belirtildi.

Facebook’un Ağ Yatırımlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Kevin Salvadori yaptığı açıklamada, “Echo” ve “Bifrost” adı verilen proje kabloların ilk transpasifik kablolar olacağı ve genel transpasifik kapasiteyi yüzde 70 artıracağını ve Endonezya’nın önemli bölgelerini Kuzey Amerika’ya bağlayacak ilk internet kabloları olacağını açıkladı.

Google ise yaptığı açıklamada, şirketlerin yatırımlarını “Echo” projesine yapacağını belirtti. Açıklamanın devamında, proje kablolarının Google Cloud Platformu’nu çalıştıran uygulamaları kullanan kullanıcılar için gecikmeyi engelleyeceği aktarıldı.

Echo deniz altı internet projesinin 2023 yılına kadar, Bifrost’in ise 2024 yılına kadar tamamlanması bekleniyor.

Deniz altı kabloları, Singapur’da veri merkezleri bulunan Google ve Facebook’un operasyonlarını da hızlandıracak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.