Google’dan Android’lere deprem algılama özelliği

Son zamanlarda yaşanan deprem hadiseleri, daimi bir tereddüt hissi oluşturacak kadar etkili oldu. Depremlerden önceden haberdar olmak neredeyse imkansız ve bu yüzden tedbiri elden bırakmamak şart oluyor. Depremi hissedilebilecek en erken zamanda algılamak ise hayat kurtarabilir. Google, Android cihazlara yeni getireceği bu özellikle Android telefonları bir deprem algılama ağına dönüştürmeyi planlıyor. 

Cihazlar şok dalgasını algılayacilecek

Söz konusu yenilikle Android telefonlar birer mini sismometreye dönüşecek. Hedeflenen sisteme göre telefonlar şok dalgasını algılayan cihazlar ağının bir parçası olacak ve böylece depremi erkenden bildirecek.

Google’ın çalışanlarından yazılım mühendisi Marc Stogaitis yazdığı blog gönderisinde konuya dair, “Bir depremi tespit etmek ve herkesi uyarmak için kullanılan kamuya açık altyapının geliştirilmesi maliyetli” ifadelerini kullandı. Popüler Teknoloji’nin haberine göre, herkes metin uyarıları almak için kaydolmayabilir. Bu nedenle erken uyarı sistemi işletim sistemine yerleştirilirse bu mesajlar daha çok kişiye iletilebilir. 

Google, Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) ve Kaliforniya Valiliği Acil Hizmetler Ofisi ile işbirliği yaptı. Bu iş birliği sayesinde uyarılar USGS’nin “ShakeAlert” (Titreşim Alarmı) sistemi vasıtasıyla Kaliforniya’daki cihazlara gönderilebilecek. 

Bu sistemi dünyanın her yerinde yaymanın oldukça maliyetli olabileceği düşünüyor. Stogaitis yazısına, ” Android telefonunuz, dünyanın en büyük deprem tespit ağını oluşturmak için diğer milyonlarca Android telefona katılarak mini bir sismometreye dönüşebilir.” ifadelerini de ekledi. 

Özellik nasıl çalışacak?

Cihaz bir deprem hareketliliği algıladığı anda Google’ın deprem algılama sunucusuna, titreşimin nerede olduğuna dair yüzeysel bir konum bilgisi gönderecek. Ardından sunucu aldığı aldığı bilgiyi doğrulamak için diğer cihazlardan veri toplayacak. 

Şuan faaliyet gösteren büyük çaplı bir sismometre tabanlı bir sistem var ve deprem uyarıları önce Kaliforniya’da kullanıma sunuluyor. Strogaitis gelecek yıl uygulamanın daha fazla bölgede kullanılabileceğini de bildirdi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.