Griezmann’dan Huawei’ye "Uygur Türkleri" tepkisi

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/4iyA58uPdCL4c09LKd06f4″ width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Barcelona ve Fransa milli takımının yıldızı Antoine Griezmann, Uygur Türklerine yönelik zulüm ve baskı uygulamalarına destek olması nedeniyle Huawei ile bağlarını kestiğini açıkladı. Griezmann, Huawei’nin marka yüzüydü. Huawei’nin Uygur Türklerini tespit için yeni bir yüz tarama sistemi geliştirmeye başlamasıyla, ünlü futbolcu sözleşmesini sona erdirme kararı aldı.

Aljazeera tarafından yapılan habere göre, Griezmann bir Instagram gönderisi ile markayla ilişkisini kestiğini duyurdu. Griezmann, gönderide tepkisini açıkça dile getirdi ve “Huawei’nin yüz tanıma yazılımı kullanarak bir ‘Uygur uyarısının’ geliştirilmesine katkıda bulunduğuna dair güçlü şüphelerin ardından, şirketle ortaklığımı sonlandırıyorum.” ifadelerini kullandı. 

Salı günü ABD merkezli IPVM şirketi tarafından hazırlanan raporla, Huawei’nin Uygur Türklerini tespit etmek için yüz tanıma sistemi geliştirdiği öğrenilmişti. Ünlü futbolcunun açıklaması bu rapordan sonra geldi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.