Güney Çin Denizi’nde gerilim yükseliyor

13 Temmuz günü ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo “Dünya, Pekin’in Güney Çin Denizi’ne denizcilik imparatorluğu muamelesi yapmasına izin vermeyecek.” ifadesini kullanmış ve ABD’nin Güneydoğu Asya’daki müttefik ve ortak ülkelerin yanında olduğunu belirtmişti. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı David Stilwell CSIS’in 14 Temmuz gerçekleştirilen online bir etkinlikte, ABD’nin denizcilik konusunda tarafsız olduğunun artık söylenemeyeceğini belirterek her şeyin masada olduğu konusunda bir “uyarıda” bulunmuştu.  

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian ise 14 Temmuz’da Çin’in hiçbir zaman Güney Çin Denizi’nde bir “denizcilik imparatorluğu” kurma peşinde olmadığını söylemişti. Huawei’nin pazardan dışlanması gibi pek çok konuda Çin karşısında ABD ile benzer politikalar sergileyen Avusturalya ile Çin arasındaki gerilim de yine bu süreç içerisinde arttı.

ABC News’a göre geçen hafta Avustralya Silahlı Kuvvetleri’nin 5 gemisi Çin’in kendisine ait olduğunu iddia ettiği Güney Çin Denizindeki bir bölgede Çin Donanması ile karşılaştı. Öte yandan kamuoyunda bu karşılaşmanın zamanlamasının bir rastlantı olmadığını iddia eden değerlendirmeler de mevcut.
 

Ayrıca Avustralya Başbakanı Scott Morrison 30 Haziran’da yeni savunma stratejisi planı kapsamında önümüzdeki 10 yıl içerisinde 270 milyar dolarlık savunma harcamasının yapılacağını duyurmuştu. ABD Yönetimi tarafından “yabancı misyon” olarak nitelendirilen Global Times ise bu planın “Çin’i hedeflediğini” iddia etmişti. 
 

Sydney Morning Herald’ın haberine göre; Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne ve Savunma Bakanı Linda Reynolds, ABD’li mevkidaşlarıyla görüşmek üzere ABD’ye gidecek. Avusturalya’ya döndüklerinde 14 gün karantina altında kalacak olan bakanlar, bu görüşmeyi Çin ile olan ilişkilerin oldukça gergin olduğu bir ortamda gerçekleştirecek.

Bu ziyaret öncesinde 25 Temmuz’da basına yansıyan ancak 23 Temmuz’da Birleşmiş Milletler’e iletilen resmi bir yazıyla Avusturalya, Çin’in Güney Çin Denizindeki iddialarını reddettiğini bildirdi. Söz konusu koşullar altında Avusturalyalı ve ABD’li bakanlar arasında gerçekleştirilecek görüşmenin önemi arttı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.