Güney Kore Hava Kuvvetleri, Embraer C-390’u seçti

Güney Kore’nin yeni askeri kargo uçağı tercihi Embraer C-390 Millennium oldu!

Güney Kore Hava Kuvvetleri’ne yeni askeri nakliye uçağı tedarik edilmesine yönelik yürütülen LTA-II programında Güney Kore’nin tercihi Embraer C-390 Millennium oldu.

Embraer tarafından yapılan duyuruda Güney Kore Hava Kuvvetleri’ne yeni askeri nakliye uçağı tedarik edilmesine yönelik yürütülen LTA-II programı kapsamında düzenlenen ihaleyi Embraer C-390 Millennium’un kazandığı açıklandı.

C-390 Kore 3

Açıklamada, imzalanan sözleşme kapsamında Embraer’in, Güney Kore Hava Kuvvetleri’nin gereksinimlerini karşılamak üzere özel olarak yapılandırılmış, açıklanmayan sayıda C-390 Millennium uçağının tedarikinin yanı sıra eğitim, yer destek ekipmanı ile yedek parçalar da dahil olmak üzere hizmet ve destek sağlayacağı belirtildi.

Ayrıca Embraer, Güney Koreli ortak şirketlerle kurulacak konsorsiyum ile yerel olarak üretilecek önemli miktarda C-390 Millenium parçasını ve yerel bir Bakım Onarım ve Revizyon (MRO) merkezi kurulmasını içeren kapsamlı ve ofset paketi sağlayacak.

C-390 Kore 4

Embraer Savunma Başkanı ve CEO’su Bosco da Costa Junior ihaleyi C-390 Millenium’un kazanmasıyla ilgili memnuniyetini dile getirdi ve konuyla ilgili yaptığı açıklamada:

 “Güney Kore Hava Kuvvetlerini, en modern askeri taktik nakliye uçağı olan C-390 Millennium’u tercih eden ve sayıları giderek artan ülkeler arasına davet ediyoruz. C-390, farklı görevleri büyük bir verimlilik, kullanışlılık ve hızla tamamlama yeteneğini kanıtladı. Bu, Brezilya-Güney Kore ilişkilerinde yeni bir dönemdir ve Koreli ortaklarımızla birlikte, havacılık ve savunma endüstrilerinin yeteneklerini artırmaya kararlıyız.” ifadelerini kullandı.

C-390 Kore 1

Güney Kore bu tercihle birlikte Brezilya, Portekiz, Macaristan, Hollanda, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti’nin ardından C-390’ı seçen yedinci ülke olurken aynı zamanda uçağın Asya’daki ilk kullanıcısı oldu.

2019’da Brezilya Hava Kuvvetleri’nde ve 2023’te Portekiz Hava Kuvvetleri’nde hizmete giren C-390’un şimdiye kadar 10.800 saatten fazla uçuş yaptığı ifade ediliyor. 26 ton maksimum faydalı yük kapasitesi bulunan uçak; asker ve yük taşımacılığı, hava indirme görevleri, tıbbi tahliye, arama-kurtarma, orman yangınlarıyla mücadele ve insani yardım görevlerini yerine getirebiliyor.

İstenildiğinde havadan yakıt ikmali donanımıyla da donatılabilen uçak, tanker uçak göreviyle de kullanılabiliyor.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.