Güney Kore, Kuzey’e karşı nükleer caydırıcılığa başvurmayacak

Güney Kore nükleer yola başvurmayacak!

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, nükleer güç sahibi Kuzey Kore’nin tehditleri karşısında Güney Kore’nin “kendi nükleer caydırıcılığına” başvurmayacaklarını ifade etti.

Başkan Yoon Suk Yeol ifadelerinin devamında ise, müttefikleri ABD ile nükleer caydırıcılık stratejilerini keskinleştireceklerine dair söz verdi.

güney kore, kuzey kore

Güney Kore merkezli KBS News’e konuşan Yoon, son zamanlarda kamuoyunda gündeme gelen nükleer silahlanmaya ilişkin, Güney Kore’nin karar verildiği anda hızlı bir şekilde nükleer silah kapasitesini elde edebilecek teknolojiye sahip olduğunu ileri sürerken, ticarete bağımlı olan ülke ekonomisini mahvedeceği için bu adımı atmanın gerçekçi bir seçenek olmadığını belirtti.

Başkan Yoon, Seul yönetiminin Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması’na olan bağlılığını vurgulayarak, “Eğer nükleer silah geliştirirsek, Kuzey Kore’nin şu anda aldığı gibi çeşitli ekonomik yaptırımlara maruz kalacağız ve ekonomimiz ciddi bir darbe alacaktır.” ifadelerini kullandı.

2022’de göreve gelen muhafazakâr lider Yoon’un son görüşmelerle birlikte, Kuzey Kore’nin nükleer saldırısı durumunda, müttefiki ABD’nin Güney Kore’yi savunmak için nükleer kapasitelerini hızlı ve kararlı bir şekilde kullanacağına dair Washington’dan daha güçlü güvenceler almak istediği öne sürüldü.

abd güney kore

Röportajında Kuzey Kore’nin nükleer silah ve füze programlarını sona erdirmesi ihtimali hakkında da konuşan Yoon, Kuzey tarafından bu isteğin gerçekçi bir şekilde gelmesi sonucunda, Seul yönetiminin Kuzey Kore’ye ekonomik yardımlar sağlamaya hazır olduklarını kaydetti.

Koreli liderler arasındaki önceki toplantılarda Kuzey Kore’nin nükleer hırslarını durdurmak için hiçbir şey yapmadığını ifade eden Yoon, “Eğer sadece gösteriş içinse Kim ile bir zirve peşinde koşma niyetinde değilim.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

kuze-guney-kore-1625328

Güney Kore kamuoyunda ise nükleer silahlanmaya ilişkin baskılar artıyor. Gallup ve Chey İleri Araştırmalar Enstitüsü tarafından yapılan anketlerde, Güney Korelilerin yaklaşık %73’ünün ülkelerinin nükleer silaha sahip olması gerektiğini düşündüğü ortaya çıktı. Bu oranın 2022 senesinde yapılan anketlerde yaklaşık olarak %60 civarında olduğu biliniyor.

Editör: Murat Emre Eygün
Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.